W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Felietony Informacje

Zapłacą za modernizację pieców [FELIETON]

Ruszyły prace nad programem modernizacji pieców. To pierwsze takie przedsięwzięcie na Podkarpaciu.

Komisja Środowiska i Spraw Społecznych Rady Miasta rozpoczęła prace nad opracowaniem programu, którego celem jest sfinansowanie mieszkańcom modernizacji kopcących pieców w domach jednorodzinnych. Planowane przedsięwzięcie ma polegać na zastosowaniu palnika podwójnego spalania, który będzie pochłaniał trujący dym.

Instalacja „palnika podwójnego spalania” w małym piecu może kosztować 380 – 400 zł, w dużym zaś ok. 800 zł. Montaż urządzenia to wydatek rzędu 150 zł. Najmniej zamożnym mielczanom za to wszystko ma zapłacić magistrat. Skorzystają na tym nie tylko beneficjenci programu, ale przede wszystkim całe miasto, które nieco odetchnie od kopcących kominów.

Szukają sponsorów, nawet wśród trucicieli
– Wielu mielczan nie stać na wymianę pieców, ani nawet na wkład własny do tego, żeby ubiegać się o fundusze unijne na ten cel. Dla nich chcemy opracować miejski program – zapowiada Kazimierz Totoń, przewodniczący Komisji Środowiska i Spraw Społecznych Rady Miasta. – Jedna z firm opatentowała rozwiązanie, które można byłoby tu zastosować. Polega ono na dopalaniu dymu. Zakup i instalacja takiego urządzenia kosztuje ok. 1,3 tys. zł.

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=3kr1B0UsWQU&w=925&h=520]

 

Czy firma Kronospan, która od lat jest oskarżana przez mielczan o zanieczyszczanie środowiska, dołoży się do proekologicznego programu miasta?

 

Kazimierz Totoń ma już pomysł na promocję rozwiązania: – Na każdym z siedmiu osiedli domków jednorodzinnym powinniśmy zwołać zebranie i wylosować po dwie osoby, którym zafundowalibyśmy modernizację pieców. Ci ludzie przetestowaliby to rozwiązanie i potem podzielili się wiedzą na ten temat z innymi mieszkańcami osiedli – proponuje.

– Chcemy zaangażować w ten projekt Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który ma rozeznanie w terenie. Pozwoli nam to ukierunkować dotacje, a ludziom w napisaniu wniosku o takie środki – dopowiada wiceszef Rady Miasta, a zarazem członek komisji, Jakub Cena. – Chcemy aby nasz program finansowo wsparły: Miejskie Przedsiębiorstwo Energii Cieplnej, Elektrociepłownia Mielec i podmioty prywatne. Do partycypacji w kosztach chcemy zaprosić również firmy, które niekoniecznie korzystnie oddziałują na mieleckie środowisko.

Paweł Galek

Artykuł ukazał się także w gazecie Supernowości 24

 

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa