18 września 2019 (środa) - 12:01
Zapraszamy na Narodowe Czytanie na Górce
Zapraszamy na Narodowe Czytanie na Górce
Zapraszamy na Narodowe Czytanie na Górce
Informacje Kultura i nauka

Zapraszamy na Narodowe Czytanie na Górce

Mieleckie Narodowe Czytanie A.D. 2016 –,, Quo vadis” Henryka Sienkiewicza – 3 września, sobota, godz.  10.30, plac przy Górce Cyranowskiej.

Narodowe czytanie Sienkiewicza na Górce Cyranowskiej

Pierwsza sobota września upłynie w atmosferze wybitnej sienkiewiczowskiej powieści „Quo vadis” wybranej w głosowaniu czytelników jako lekturę na dzień Narodowego Czytania.  Wybór ten jest  tym bardziej uzasadniony, że trwa Rok Henryka Sienkiewicza.

 

Autor podbił serca Polaków ,,Trylogią”, a dusze milionów czytelników na całym świecie –  właśnie powieścią ,,Quo vadis”. Sienkiewicz  otrzymał literackiego Nobla, najbardziej prestiżową nagrodę na świecie w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jednak tego niezwykłego wyróżnienia by nie było, gdyby nie ,,Quo vadis”, powieść, która osiągnęła wielki sukces międzynarodowy.

Tylko Sienkiewicz potrafił tak pięknie pisać o miłości, historii, umiłowaniu własnych ideałów, poświęceniu i odwadze. Te wszystkie cechy charakteryzujące prozę Sienkiewicza odnajdziemy w tej historii z czasów rzymskich, historii początków chrześcijaństwa.

 

W tym roku akcję mieleckiego czytania powieści „Quo vadis” organizuje Czytelnia Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu. Pracownicy Czytelni zabiorą nas w podróż po miłosnych meandrach powieści, a wspólne czytanie zaplanowane jest w centralnym punkcie miasta – na placu przed znaną wszystkim Górką Cyranowską  u zbiegu  al. Niepodległości, ul. Szopena i ul. Biernackiego.

 

W sobotni poranek już od godziny 10.30 będzie można usłyszeć fragmenty powieści interpretowane przez zaprzyjaźnionych z mielecką Biblioteką wykonawców. Na pewno będzie profesjonalnie, barwnie,  klimat naszego spotkania przyniesie ze sobą powiew klimatu Rzymu czasów Nerona. Na scenie przy Górce Cyranowskiej pojawią się rzymskie patrycjuszki i senatorowie.

 

Może zechce zawitać do nas sam Neron?  Uczestników spotkania wyróżnią  wieńce laurowe specjalnie na tę okazję przygotowane. Warto nadmienić, że pięknie i starannie wykonany wieniec jako pamiątkę Narodowego Czytania  otrzyma każdy, kto do nas dołączy. Jak zwykle nie zabraknie słodkiego upominku i innych drobnych niespodzianek.

Prosimy  o przyniesienie swoich egzemplarzy książek Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.  Z kancelarii Prezydenta RP otrzymaliśmy okolicznościowy stempel, a więc tym, którzy zechcą zostanie pamiątka z tego wydarzenia w postaci okolicznościowej pieczęci we własnym egzemplarzu powieści.

Zapraszamy do wspólnego czytania powieści o wielkiej i czystej wierze,  pięknej i uczciwej Ligii, przystojnym i odmienionym Marku Winicjuszu, szlachetnym i wiernym Ursusie.

Sobota – 3 września 2016 roku – godzina 10.30 – Narodowe czytanie na Górce Cyranowskiej – takiego wydarzenia tam jeszcze nie było!

 

Zapraszamy na Narodowe Czytanie na Górce

 

Zapraszamy na Narodowe Czytanie na Górce
Zapraszamy na Narodowe Czytanie na Górce
Zapraszamy na Narodowe Czytanie na Górce

Zobacz też...

Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości