W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Historia

Zarząd województwa obradował w Przecławiu [FOTO]

– Dbamy o równomierny rozwój regionu, stąd nasze starania, abyśmy jako zarząd województwa mogli na miejscu przyjrzeć się sprawom lokalnych wspólnot – mówił marszałek Władysław Ortyl na wyjazdowym posiedzeniu zarządu województwa.

Ostatniego dnia lutego Zarząd Województwa Podkarpackiego swe posiedzenie odbył w Przecławiu w powiecie mieleckim. Poprzednio zarząd obradował w Przecławiu w 2013 roku.

– Cieszę się, że możemy Państwa gościć w Przecławiu – mówiła burmistrz Przecławia Renata Siembab.

Członkowie zarządu dyskutowali o projektach kluczowych dla województwa podkarpackiego, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które mają być realizowane w ramach przyszłej perspektywy finansowej 2021 do 2027. 

– Region się dynamicznie rozwija i zmienia, ale już musimy mieć gotowy plan projektów, które chcemy, aby w kolejnych latach były realizowane – mówił marszałek Władysław Ortyl w przecławskim domu kultury, gdzie odbywało się posiedzenie zarządu.

Najwięcej czasu członkowie zarządu poświecili kwestiom projektów infrastrukturalnych, zarówno drogowych jak i kolejowych. Wicemarszałkowie Piotr Pilch i Ewa Draus oraz członek zarządu Stanisław Kruczek omawiali wiele propozycji właśnie w tym zakresie, najwięcej padało sugestii także w kwestii ochrony zdrowia. Członkowie zarządu omawiali sprawy dotyczące rozwoju Bieszczadów, Pogórza Dynowskiego i Roztocza.

Wyjazdowe posiedzenie było także okazją do dyskusji o perspektywach rozwoju gminy Przecław w kontekście rozwoju całego regionu. W rozmowach tych uczestniczyli – obok członków zarządu – burmistrz miasta Renata Siembab, z-ca burmistrza Grzegorz Skrzypek, oraz przewodnicząca rady miejskiej Monika Skowrońska – Ziomek.                          

– Na terenie powiatu mieleckiego w ramach naszego RPO na lata 2014- 2020 mamy podpisane 133 umowy o dofinansowanie projektów tu realizowanych. Ich wartość to prawie 648 mln złotych , a wartość dofinansowania to ponad 433 miliony złotych. – mówił w czasie spotkania marszałek Władysław Ortyl. – W przeliczeniu na mieszkańca powiatu średnia wartość dofinansowania tych projektów to prawie 2,5 tysiąca złotych – podkreślał marszałek Ortyl.  

Wyjazdowe obrady zarządu województwa odbyły się w „tłusty czwartek”. O to, aby „zapustowej” tradycji stało się zadość zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzemienia, które członkom zarządu przywiozły wykonane przez siebie domowe pączki z sercem na białej posypce z cukru.

– Bardzo dziękujemy za pamięć. Zawsze mówię, że Podkarpacie stoi gościnnością, szacunkiem dla tradycji i wyrafinowanym smakiem – swą wdzięczność wyraził marszałek Władysław Ortyl.  

Marszałkowie mieli okazje obejrzeć nowy dom kultury w Przecławiu i zapoznać się z oferowanymi mieszkańcom działaniami kulturalnymi. Na zakończenie obrad członkowie zarządu wraz z włodarzami miasta zwiedzili przecławski zamek. Jest on jedną z najpiękniejszych renesansowych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie z zabytkowych wnętrz mieszkalnych, a otacza go malowniczy XVII – wieczny park w stylu angielskim. Przed 50 laty zamek, oficyna zamkowa z I połowy XIX wieku, park geometryczno – krajobrazowy z drzewami z XVII wieku oraz murowana XIX – wieczna kapliczka zostały wpisane do rejestru zabytków.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Biuro prasowe UMWP  

Zobacz też...