„Zadanie jest jasne: do przejścia ponad 40 km, w nocy, w milczeniu, zdani na własne siły” – mówią o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej jej organizatorzy – liderzy Wspólnoty Otwartych Indywidualności i Męskiej Strony Rzeczywistości.
Ekstremalna Droga Krzyżowa składa się z czterech kroków: wyzwania, drogi, zmagania oraz spotkania. Wyzwanie pojawia się w momencie poznania idei EDK – jego podjęcie prowadzi do drogi, czyli wyruszenia w nocną wędrówkę w milczeniu z modlitwą i z wewnętrznymi rozważaniami. Trzeci krok to zmaganie, które pojawia się, gdy zaczyna brakować sił i trzeba przezwyciężyć swoje słabości. Zwieńczeniem walki jest spotkanie z Bogiem.
Termin modlitewnej wędrówki jest ustalony wcześniej. Pozwala to odpowiednio przygotować szlak, czy zapewnić miejsce odpoczynku po dojściu do celu. EDK w każdym mieście rozpoczyna się Mszą świętą. Po niej zarejestrowani pielgrzymi wyruszają w drogę.
Mimo, że grupa uczestników liczy od kilkudziesięciu do kilkuset osób, to trasę każdy przebywa indywidualnie. Podstawową zasadą jest milczenie. Są też tacy, którzy wyruszają w EDK poza wyznaczonym przez organizatorów terminem, wtedy jeszcze bardziej zdani są wyłącznie na siebie.
W wydarzeniu mogą wziąć udział zarówno wierzący, jak i niewierzący. Ci pierwsi ? by przeżywać ból choć trochę podobny do tego, którego doświadczał Jezus przed śmiercią i by zbliżać się do Boga. Ci drudzy ? by stanąć twarzą w twarz z własnymi lękami, niedoskonałościami i tym słabszym ja. ? Miarą wielkości człowieka jest największe wyzwanie, jakiego podjął się i wygrał ? podkreśla ks. Jacek WIOSNA Stryczek.
Średnia, umowna długość trasy wynosi 40 km – to liczba symboliczna, bo tyle Jezus pościł na pustyni i tyle lat trwała wędrówka Izraelitów ku Ziemi Obiecanej. Jednak w praktyce są też takie trasy, które liczą nawet 60 kilometrów. Najdłuższa ma 100 km i prowadzi z Rzeszowa do Dukli – wyróżnia, ją oprócz długości, bardzo duża suma podejść, wynosząca 2350 m.
Najwięcej tras EDK znajduje się w Krakowie. Kilka przygotowanych zostało w Warszawie, Tarnowie, Lublinie, Andrychowie, Rzeszowie i Mielcu. Na mapie, która jest stale aktualizowana, znajduje się obecnie prawie 200 tras w ponad 100 miastach. W tym roku w „ekstremalnej inicjatywie” wyruszą także mieszkańcy innych krajów.
Wyznaczane na EDK trasy są zróżnicowane pod względem długości i trudności. Często prowadzą przez bagna i dzikie lasy – sprawia to, że nie wszystkim uczestnikom udaje się ukończyć drogę.
Jak wskazuje twórca projektu ks. Jacek WIOSNA Stryczek w rozmowie z Magdaleną Wójcik ze Szlachetnej Paczki, „nie musimy przejść trasy do końca, żeby poczuć Boga „bardziej” i zobaczyć, że coś się zmieniło. Najczęściej jednak uczestnicy, choćby już pot po nich spływał, docierają do końca. To, na co narzekali wcześniej – ból i kontuzje, po przejściu całej drogi stają się ich chlubą i dumą”.
Ekstremalne warunki, jakie towarzyszą modlitwie w drodze sprawiają, że inicjatywa Wspólnoty Otwartych Indywidualności i Męskiej Strony Rzeczywistości adresowana jest do mężczyzn. Jest ona okazją, aby pod słoną nocy, w zmęczeniu i chłodzie spotkać się z Jezusem.
„To okazja, aby pozwolić Mu prowadzić się nawet, gdy nogi odmówią posłuszeństwa, a pewność siebie legnie w przydrożnym rowie. To wyzwanie to zgoda na trudne warunki, zmęczenie, zimno, czasem ból. Paradoksalnie jednak mogą one bardzo pomóc otworzyć się na medytację i modlitwę pokazując prawdę o własnych ograniczeniach, do których możesz Jego zaprosić” – wyjaśniają organizatorzy.
Z tej niekonwencjonalnej formy wielkopostnego nabożeństwa pasyjnego korzystają nie tylko mężczyźni. Ks. Stryczek wspomina, że o ile na początku EDK była skierowana głównie do mężczyzn, to dziś ok. 50 proc. uczestników to kobiety.
„Wiele z nich podkreśla, że ważniejszy dla nich jest wymiar duchowy. Podczas wędrówki mogą wejść w głąb siebie i skonfrontować się z rzeczywistością, której na co dzień starają unikać” – opowiada duchowny Magdalenie Wójcik.
Jak przekonują twórcy EDK, jest to miejsce dla każdego, kto szuka Boga i chce odkryć swoją tożsamość. „Ta droga krzyżowa Powstała z potrzeby zmiany – zmiany standardowego spojrzenia na mężczyznę w Kościele.
Nasze spotkania, wyjazdy, praca, otwierają drogę do zrozumienia roli, jaką rzeczywiście w nim odgrywamy. Warto otworzyć umysł, pognać w nieznane, zacząć działać, żyć prawdziwie. ?Świat potrzebuje ludzi żywych?, zaangażowanych” – zachęcają na stronie internetowej.
Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku. Idea akcji narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, a jej twórcą jest ks. Jacek WIOSNA Stryczek, Prezes Stowarzyszenia Wiosna.
Informacje o zgłoszeniach i szczegółowe opisy tras dostępne są na stronach EDK.
Mielec trasy:
„Trasa karmelitańska – św. Jana od Krzyża” – 48 km
„Trasa karmelitańska – św. Teresy z Avila” – 45 km
„Trasa dominikańska – św. Dominika Guzman” – 62 km
„Trasa lazarycka – św. Wincentego a’Paulo” – 51 km
„Trasa dominikańska – św. Katarzyny ze Sieny” – 47 km
„Trasa św. Maksymiliana Marii Kolbego” – 40 km
„Trasa bł. Karoliny Kózka” – 60 km
„Trasa dominikańska – św. Jacka Odrowąża” – 47 km
„Trasa lazarycka – św. Franciszka Regis Clet’a” – 52 km
„Trasa bł. Romana Sitki” – 57 km
„Trasa bł. Karola de Foucauld” – 41 km
„Trasa św. Marcina z Tours” – 47 km
„Trasa św. Bernarda z Clairvaux” – 47 km
„Trasa św. Kajetana z Thieny” – 53 km
Rejestracja odbywa się tylko za pomocą strony internetowej https://www.edk.org.pl/ Wybierając zakładkę „Trasy 2018” mogą Państwo wyszukać konkretny rejon i przypisane do niego trasy, miejscowość oraz dystans do pokonania.
Kolejno, wystarczy wybrać dana nazwę trasy i uzupełnić formularz 🙂
Więcej informacji będziemy podawać za pomocą naszej strony internetowej oraz na facebook’owym fanpagu.
•Trud –Opuszczenie swojej strefy komfortu, doświadczenie swoich ograniczeń, przełamywanie swoich ograniczeń
•Milczenie –Rozmowa z Bogiem
•Samotność –Oderwanie od świata, skupienie, stworzenie przestrzeni na spotkanie z Bogiem
•Rozważania EDK –Wyjście poza swój sposób myślenia, otwartość na inspirację do zmiany
Tak niewiele potrzeba, by żyć EKSTREMALNIE! :))
Odważ się! Już dziś powiedz sobie, że chcesz wyruszyć w tę drogę!
TRENINGI !!!
Informujemy o treningach w związku ze zbliżającą się #EkstremalnąDrogąKrzyżową 2018 !!!
Pierwsze treningi odbędą się w najbliższą sobotę (03.03.18.)
o godzinie 17:00, zaś w niedzielę (04.03.18.) o godzinie 15:00.
Miejscem zbiórki będzie parking przy Bazylice mniejszej
pw. św. Mateusza Apostoła w Mielcu (ul.Rzeczna – Starówka).
Dalej wybierzemy się wspólnie w marsz o długości ok. 15km.
Następne treningi będą ogłaszane na bieżąco.
Zachęcamy do wspólnego, pierwszego treningu, by odpowiednio przygotować się do #EDK2018.
Zachęcamy do oglądnięcia filmiku promującego tegoroczną Ekstremalną Drogę Krzyżową a także do udziału.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=xsS2WLEtxXo&w=925&h=520]
A tak było rok temu w Mielcu:
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=NMpeZ9w0bls&w=925&h=520]