W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Informacje

Zdjęcia na przystankach MKS – Mielec dawniej i dziś [FOTO]

W ostatnich tygodniach na wiatach przystankowych Miejskiej Komunikacji Samochodowej na terenie Mielca pojawiły się fotograficzne kolaże pod tytułem „Mielec dawniej i dziś”.

Kolaże zostały zainstalowane w ramach promocyjno-edukacyjnej akcji Urzędu Miejskiego w Mielcu, której celem jest swoista podróż w czasie przez pokazanie najciekawszych i najbardziej charakterystycznych miejsc i budynków w naszym mieście w historycznej perspektywie minionych lat XX i XXI wieku.

Stare czarno – białe zdjęcia znajdujące się w zasobach Muzeum Regionalne Pałacyk Oborskich połączono ze współczesnym widokiem na wybrane i przedstawiane obiekty. Możemy porównać jak dawniej wyglądał mielecki rynek z ówczesnym targowiskiem, stadion,  Pałacyk Oborskich, bazylika św. Mateusza i ulica Mickiewicza (dawna ulica Pańska).

Możemy sobie przypomnieć jak z dachów bloków i autobusów kibicowano piłkarzom Stali Mielec, jakie autobusy i samochody przed laty jeździły po mieleckich ulicach i jak na tzw. pych odpalano taksówki marki „Warszawa”. Ciekawym wspomnieniem jest pontonowa przeprawa przez Wisłokę w miejscu obecnego mostu,  tankowanie słynnego „Mikrusa” na nieistniejącej już stacji benzynowej przy ulicy Żeromskiego oraz pochód pierwszomajowy na ulicy Mickiewicza.

Autorem kolaży jest Jakub Soja, członek Mieleckiej Grupy Fotograficznej, który projekt pod tytułem „Echa Przeszłości” realizuje od roku 2012 przedstawiając  swoje prace na Instagramie.

Istotą tego projektu jest nałożenie na siebie dawnych czarno-białych i współczesnych kolorowych  ujęć miasta w technice kolażu, tak, aby z jednej strony umożliwić wędrówkę w czasie, z drugiej zaś, stosując kryteria koloru, pozwolić odróżnić przeszłość od teraźniejszości.

Prezentowane kolaże dotyczą także mieleckiego sportu „dawniej i dziś” oraz historii mieleckiego przemysłu (np. przedwojenny samolot Łoś i współczesny śmigłowiec Black Hawk). Ciekawostką dla młodszych mieszkańców naszego miasta i wspomnieniem dla tych starszych, są prezentowane pod hasłem Made in Mielec produkty dawnej WSK. Niektórzy wiedzą, że Melexy  i Mikrusy to typowo mieleckie wynalazki, ale kto pamięta o tym, że kiedyś w Mielcu produkowano wozy transmisyjne telewizji, wagoniki kolejki na Kasprowy Wierch, samochody chłodnie i całą gamę samolotów – od Dromadera po wojskowe Iskry i Migi oraz Junaki, Iskierki, Mewy i najpopularniejsze „Antki”.

Dzięki zainstalowanym na przystankach w formie plakatów kolażom, spacerując po ulicach naszego miasta, mamy niezwykłą okazję do podróży w czasie i przestrzeni.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa