W Cieniu Jupiterów Mielec
navigator
fratelli
Image default
Galerie

Żelazny jubileusz ”Rzeszowiaków” [FOTO]

„Rzeszowiacy” świętowali jubileusz 65-lecia swojego istnienia. Podczas uroczystych obchodów formacji nadano imię Janusza Mejzy – twórcy i wieloletniego kierownika zespołu.

Jubileuszowe spotkanie odbyło się w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu w sobotę, 30 września. Pojawiły się na nim wszystkie pokolenia „Rzeszowiaków”, a także setki ich przyjaciół i zaproszonych gości.

Jednym z najważniejszych punktów wieczoru było nadanie zespołowi imienia Janusza Mejzy, twórcy i wieloletniego kierownika muzycznego i artystycznego „Rzeszowiaków”. Laudację na jego cześć wygłosił mielecki historyk Józef Witek. – Janusz Mejza był pomysłodawcą, założycielem i pierwszym dyrygentem ZPiT Ziemi Rzeszowskiej, a następnie „Rzeszowiaków”.

Nadał zespołowi kształt artystyczny poprzez staranny dobór repertuaru i jego opracowanie na wysokim poziomie. „Rzeszowiacy” stali się zespołem uznawanym za jeden z najlepszych w Polsce, tak zresztą pozostaje do dziś, i podziwianym w wielu krajach europejskich, a nawet w Stanach Zjednoczonych – wyliczał.

Żelazny jubileusz formacji stał się również okazją do nagrodzenia innych, szczególnie zasłużonych „Rzeszowiaków”. Odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali: Jerzy Stachowicz, Bogdan Kiliński, Włodzimierz Krzyżewski, Leszek Ossoliński, Sławomir Stan, Michał Krempa, Mariusz Bożek, Sylwia Kilian, Iwona Wąż, Anna Niedbała i Władysława Majewska. Wyróżnienia wręczył nagrodzonym marszałek Władysław Ortyl.

Udział w spotkaniu wziął również starosta Zbigniew Tymuła, który pogratulował „Rzeszowiakom” godnego reprezentowania powiatu mieleckiego na arenie krajowej i światowej, a także życzył muzykom i tancerzom kolejnych lat równie owocnej działalności.

www.powiat-mielecki.pl

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa