W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje

Zielony Ład szansą dla dorzecza Wisłoki [FOTO]

W Rzeszowie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbyła się konferencja „Zielony Ład szansą dla samorządów Dorzecza Wisłoki”.

Podczas spotkania zaprezentowano inicjatywę współpracy łącznie 35 jednostek samorządu terytorialnego z województwa Podkarpackiego i Małopolskiego. Podjęto także dyskusję na temat możliwości i uwarunkowań dalszego wspierania związku z poziomu regionalnego, krajowego i europejskiego.

Udział w konferencji, która miała charakter hybrydowy, wzięli między innymi: Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Puda – Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Ireneusz Zyska – sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. OZE, a także parlamentarzyści – Jadwiga Emilewicz, Urszula Pasławska, Alicja Zając, Zdzisław Pupa, Fryderyk Kapinos oraz Andrzej Czernecki – przewodniczący zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Na zaproszenie do udziału w wydarzeniu odpowiedzieli także sygnatariusze porozumienia oraz przedstawiciele administracji krajowej i wojewódzkiej.

Chcemy w najbliższej perspektywie finansowej zrealizować różne inwestycje, najważniejsza o której rozmawiamy to ujęcie wody z wód podziemnych, które zasilałoby domy naszych mieszkańców, czystą, zdrową wodą. Myślimy również o kwestiach dróg, które byłyby nie tylko drogami miejskimi przebiegającymi przez nasze miasto, ale całym układem drogowym, umożliwiającym lepsze skomunikowanie Mielca z okolicznymi miastami. Rekreacja i turystyka to kolejny sektor, w którym chcielibyśmy zrealizować nasze pomysły. Powstanie nowych ścieżek rowerowych,  a także przystani kajakowych, tworząc w ten sposób ciąg turystyczny wzdłuż rzeki Wisłoki. Rozważamy też kwestie gospodarki odpadami, chcielibyśmy żeby powstały instalacje przyjazne dla mieszkańców, które zminimalizowałyby koszty. Są to duże inwestycje, kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciomilionowe, stąd wsparcie środków zewnętrznych jest dla nas bardzo istotne. Dlatego podjęliśmy decyzje o przystąpieniu do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki i liczymy na to, że część, a być może i wszystkie planowane inwestycje zostaną zrealizowane” – powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia Rzeszów Zastępca Prezydenta Mielca, Paweł Pazdan.

Wśród omówionych tematów znalazły się m.in. te związane ze współpracą terytorialną w ramach Strategii Ponadlokalnej Dorzecza Wisłoki, czy rolą samorządów w tworzeniu rozwiązań systemowych.

Przedstawiono także najważniejsze perspektywy i możliwości wsparcia dla ekosystemu Podkarpacia, jakie oferuje budżet Unii Europejskiej.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Stal Mielec czy Stal Rzochów [FELIETON]

Wiadomości Mielec

26-latka straciła prawo jazdy za nadmierną prędkość

Wiadomości Mielec

Komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa