19 września 2018, 12:05
Slider
Image default
Imprezy masowe i koncerty Kultura i nauka

„Złoto Bałtyku” – wystawa bursztynu w Muzeum Regionalnym – Pałacyku Oborskich

Od soboty 23 września w Pałacyku Oborskich można oglądać nową czasowa wystawę – Złoto Bałtyku.

Mianem „bałtyckiego złota” określano przez stulecia występujący głównie na południowych wybrzeżach Morza Bałtyckiego bursztyn. Znaleziony na plaży po sztormowej pogodzie był zawsze miłą pamiątką wakacyjną i cieszył oko swoją ciepłą barwą. Najwięcej okazów występuję w okolicach dzisiejszego Kaliningradu, na półwyspie Sambia, w okolicach Gdańska i Kłajpedy oraz na Łotwie.


Historia bursztynu zaczyna się w eocenie. Lasy bursztynowe (gł. ówczesne gatunki sosen i modrzewi) porastały tereny dzisiejszej Skandynawii. Żywica tych drzew obficie wydzielana spływała ówczesna wielką rzeką Eridanos do morza, gdzie stopniowo przez miliony lat zmieniała się w bursztyn, w zależności od warunków, o różnych odmianach barwnych. Zastygająca żywica często była pułapką dla owadów, skorupiaków czy roślin.
Bursztyn od najdawniejszych czasów używany był jako kamień ozdobny i leczniczy. Był przedmiotem handlu w całej Europie. Grecy określali go jako„elektron”, Słowiane „jantar”. Niezwykłym powodzeniem cieszył się zwłaszcza w Cesarstwie Rzymskim.
Wyprawy po bursztyn organizowano od V w. p.n.e. Tak powstał słynny bursztynowy szlak. Szlak bursztynowy znaczą znaleziska archeologiczne rzymskich monet i różnych wyrobów z terenu cesarstwa.
Wystawa „Złoto Bałtyku” prezentowana w Pałacyku Oborskich jest owocem współpracy z Muzeum Przyrodniczym w Krakowie. Można obejrzeć na niej wspaniałe okazy tzw inkluzji czyli oblanych żywicą bursztynową owadów i roślin. Takie okazy są najcenniejsze i najbardziej poszukiwane przez zbieraczy. Można się także zapoznać z historią powstawania jantaru, jego występowania na świecie, metodami pozyskiwania oraz możliwościami wykorzystania w rzemiośle artystycznym od średniowiecza po czasy współczesne.
Wernisaż wystawy odbędzie się 26 września (wtorek) o godzinie 12.00. Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w uroczystym otwarciu.

Wstęp wolny.

Muzeum przygotowało również na bazie wystawy interaktywne warsztaty Bursztynowe opowieści dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Udział w zajęciach jest płatny 3 zł od osoby (przedszkola bezpłatnie). Warsztaty realizowane będą od października do grudnia. Zapraszamy już dzisiaj do zapisów telefonicznych pod numerem 17 586 42 32.

 

 

 

 

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja