W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia Informacje

Zmarł Jerzy Dębicki

Dzisiaj zmarł kpt. Jerzy Dębicki (1929-2020). Żołnierz walczący o Niepodległą Polskę. Jeden z konstruktorów samochodu Mikrus.

Dębicki był rodowitym mielczaninem, urodził się w naszym mieście 27 grudnia 1929 roku. Podczas okupacji hitlerowskiej uczył się w szkole powszechnej na tajnych kompletach z zakresu przedmiotów zabronionych. W międzyczasie był harcerzem Szarych Szeregów Armii Krajowej w Mielcu.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej w trakcie utrwalania komunizmu działał w Tajnej Niepodległościowej Drużynie Harcerskiej. W 1951 roku wraz z towarzyszami został aresztowany i skazany na 12 lat więzienia za posiadanie broni oraz działalność w tajnych organizacjach niepodległościowych.

W wolnej Polsce oznaczono go między innymi Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości oraz Krzyżem Oficerskim. Pełnił funkcje prezesa koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Mielcu.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa