W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Sport

Zmarł Tadeusz Lupa

10 grudnia w Mielcu w wieku 80 lat zmarł były piłkarz Stali Tadeusz Lupa.

Urodzony w 1937 roku obrońca rozegrał w barwach mieleckiego klubu 29 meczów w ekstraklasie w sezonach 1961-62, w których strzelił jednego gola.

Tadeusz Lupa, wychowanek FKS Stali Mielec w trakcie swej piłkarskiej przygody reprezentował także Walter Rzeszów i Gryf Mielec.

Był trenerem w mieleckich klubach.

Pogrzeb Tadeusza Lupy 13 grudnia.

LUPA TADEUSZ WIESŁAW, urodzony 17 VII 1937 r. w Mielcu – Cyrance, syn Jana i Józefy z domu Lonczak.

Absolwent Technikum Mechanicznego MPM w Mielcu, matura w 1955 r. Od 1951 r. trenował piłkę nożną w Stali Mielec i grał w drużynie juniorów, a następnie seniorów. W WSK Mielec (Wydział Płazowo–Konstrukcyjny) został zatrudniony jeszcze przed zdaniem matury, bowiem zapotrzebowanie na absolwentów TM było wówczas bardzo duże. W latach 1957–1959 odbył służbę wojskową w KBW Ziemi Rzeszowskiej w Rzeszowie i grał w WKS Walter Rzeszów (III i II liga).

Powrócił do pracy w WSK i w latach 1959–1982 pracował jako konstruktor, starszy konstruktor i konstruktor–specjalista. Zdobył też uprawnienia mechanika lotniczego w zakresie obsługi naziemnej samolotu An-2 (specjalność – elektro-radio). Równocześnie kontynuował karierę sportową jako obrońca w II–ligowym zespole Stali Mielec, który w 1960 awansował do I ligi. W rozgrywkach I-ligowych (dwa sezony) wystąpił w 29 meczach i strzelił 1 bramkę. Po spadku do II ligi pozostał w drużynie i grał do 1967 r. Po spadku do III ligi przeszedł z kilkoma innymi zawodnikami Stali do Gryfa Mielec (liga okręgowa) i w 1972 r. zakończył karierę zawodniczą.

Od 1966 r. rozpoczął pracę trenerską (społeczną) z grupami młodzieżowymi Stali, a od 1971 r. z juniorami Gryfa (w niepełnym wymiarze godzin) i prowadził ją do 1995 r. W 1978 r. ukończył studia na AWF w Warszawie (kierunek trenersko-nauczycielski), uzyskując tytuły magistra i trenera piłki nożnej II klasy. Od 1982 r. pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zasadniczej Szkole Budowlanej w Chorzelowie, przekształconej później na Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu. Pasjonował się turystyką. Był członkiem PTTK od 1962 r. Zdobył uprawnienia organizatora turystyki PTTK i sprawował opiekę nad Szkolnym Kołem Krajoznawczo-Turystycznym w ZSB.

Przez szereg lat organizował letnie obozy wypoczynkowe dla młodzieży mieleckich szkół w Gdańsku i Sopocie oraz uczestniczył z młodzieżą w imprezach ZM PTTK w Mielcu i Ogólnopolskich Rajdach Młodzieży Szkół Budowlanych. W 1999 r. uzyskał specjalizację I stopnia z zakresu wychowania fizycznego (IKNiBO Rzeszów).

Na emeryturę przeszedł w 2002 r. Wyróżniony m.in. Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Medalem 40-lecia Polski Ludowej, Złotą Odznaką Honorową PZPN, Honorową Odznaką PTTK, Srebrną Odznaką „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży” i Złotą Jubileuszową Odznaką FKS PZL-Stal Mielec z okazji 50-lecia Klubu.

wg. Encyklopedii Miasta Mielca

 

 

 

 

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa