W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

Zmarł znany mielecki fotograf dokumentalista

Dziś nasza redakcja otrzymała smutną, potwierdzoną informację od czytelnika o śmierci wybitnego mieleckiego fotografa – dokumentalisty, 86 – letniego Jerzego Jarosza.

Starsi mieszkańcy pamiętają jego zakład fotograficzny, który mieścił się w pobliżu kościoła na Osiedlu.

Wiele fotografii pojawiających się w internecie, które ukazują czarno – biały Mielec, należy do zmarłego fotografa. Wiktor Jaderny był dokumentalistą w czasach przedwojennych, a Jerzy Jarosz fotografował mielczan w czasach socjalizmu.

Jarosz Jerzy, urodzony 25 VIII 1936 r. w Podolu, pow. mielecki, syn Jana i Kazimiery z domu Król. Absolwent Technikum Leśnego w Margoninie, pow. chocieski, maturę zdał w 1954 r.

Po maturze został zatrudniony w Leśnictwie Sośnie (Nadleśnictwo Orla), w województwie koszalińskim. Od 1956 r. odbywał zasadniczą służbę wojskową, a następnie pracował, jako zawodowy podoficer, w kancelarii Wyższej Szkoły Artylerii w Toruniu. W latach 1965-1967 pracował w administracji państwowej, a w latach 1967-1969 w WSK Mielec.

Od 1969 r. do chwili obecnej prowadził prywatną działalność gospodarczą z zakresu usług fotograficznych. (Fotografią zajmował się od 1960 r., ale jako amator.) Wykonywał dokumentację życia gospodarczego i społecznego Mielca i regionu, a także rejestrował obiektywem piękno przyrody na ziemi mieleckiej.

W latach 1970-1990 był fotoreporterem FKS Stal Mielec i wykonywał dokumentację zdjęciową z meczów I-ligowej drużyny piłki nożnej oraz z różnych innych zawodów sportowych. Zdjęcia te publikowane były w prasie krajowej i zagranicznej. Pisał także artykuły do gazet i czasopism ogólnopolskich i regionalnych oraz ilustrował je własnymi zdjęciami. Wykonywał liczne zdjęcia do książek, albumów, folderów, kalendarzy, informatorów, wydawnictw naukowych i popularnonaukowych, w większości związanych z Mielcem i ziemią mielecką.

Część jego prac pozyskało Muzeum Regionalne w Mielcu, a liczne zdjęcia o tematyce przyrodniczej znajdują się w prywatnych zbiorach (głównie mielczan) na różnych kontynentach.

Za całokształt działalności fotograficznej otrzymał w 1996 r. nagrodę Prezydenta Miasta Mielca. Ponadto w latach 60. był członkiem ZPiT „Rzeszowiacy”. Udzielał się także w działalności LOK, TMZM, PCK i w TG „Sokół”.

Był sponsorem Domów Dziecka w Skopaniu i Zagórzanach k/Gorlic. Jego archiwum prac fotograficznych i wyposażenia pracowni nabyło w 2007 r. Muzeum Regionalne w Mielcu.

W 2009 r. Muzeum zorganizowało dwie wystawy z tego zbioru: „Zawód – reporter” z okazji 50-lecia pracy twórczej Jerzego Jarosza (Centrum Wystawienniczo-Promocyjne SCK, 8-30 V) i „70 lat Stali Mielec” (Pałacyk Oborskich – Muzeum Regionalne, V – IX).

Źródło: Encyklopedia Miasta Mielca Józef Witek

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Szczury doprowadziły do zamknięcia budynku przedszkola

Wiadomości Mielec

Warsztaty bębniarskie na Rynku i w SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

„Nieme kino” w Parku Oborskich [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa