W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

Znany i nieznany Łukasiewicz

W dniu 20 października br.  w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu miała miejsce prelekcja znanego i uznanego mieleckiego historyka i regionalisty – dr Jerzego Skrzypczaka –dyrektora Mieleckiego Muzeum Regionalnego,  dedykowana wybitnej postaci Ziemi Mieleckiej, synowi tej Ziemi – Ignacemu Łukasiewiczowi w 200-tną rocznicę Jego urodzin w pod mieleckich Zadusznikach oraz w 140 rocznicę Jego śmierci.

Prelegent omówił rodowód Ignacego Łukasiewicza i jego przełomowe dokonania w historii światowego przemysłu naftowego i innych gałęzi przemysłu.

Prelekcja  została zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu  w ramach realizacji zadania publicznego: Działania na rzecz ochrony poznania i promocji wiedzy o przeszłości i współczesnych walorów kulturowych „małej ojczyzny”” dofinansowanego ze środków Gminy Miejskiej Mielec. Prelekcja ta (jedna z kilku) przeprowadzona została w ramach projektu „Pieczęć zasług obywatelskich- Sigillum Meriti Civilis”, realizowanego od roku 2016 przez TMZM w partnerstwie z Powiatem Mieleckim oraz Gminą Miejską Mielec w oparciu o grant rządowy pozyskany przez TMZM w rezultacie wygranej oferty. Cykl takich prelekcji ma za zadanie przywoływanie na pamięć postaci wybitnie zasłużonych dla Ziemi Mieleckiej i poprzedza rozstrzygnięcie przez Kapitułę złożoną z przedstawicieli Zarządu TMZM oraz Powiatu Mieleckiego i Gminy Miejskiej Mielec dorocznego wyboru dwóch wybitnie zasłużonych postaci dla Ziemi Mieleckiej.

W prelekcji uczestniczył prezes Zarządu TMZM- Janusz Chojecki, który przywitał licznie zebraną młodzież ZST, jej opiekunów oraz dyrektora ZST- Arkadiusza Gałkowskiego, prelegenta oraz wyjaśnił dlaczego postać Ignacego Łukasiewicza została wybrana jako temat tegorocznej prelekcji. 

Prezes Janusz Chojecki podziękował wszystkim uczestnikom tej historycznej prelekcji za uwagę poświęconą jej  bohaterowi – postaci, która stworzyła podwaliny pod rozwój przyszłej  światowej cywilizacji przemysłowej.

Relację przygotował Janusz Chojecki

Mielec, 20.10.2022

Chojecki

ZST

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Miejski Dzień Dziecka 2023 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Młodzieżowa Rada Miejska spotkała się z Prezydentem [FOTO]

Wiadomości Mielec

Zarząd Powiatu Mieleckiego z absolutorium

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa