W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie

Żołnierze wojsk terytorialnych na pierwszej linii ognia w szpitalach i ośrodkach pomocy społecznej


Terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku zwalczania wirusa COVID-19 są na pierwszej linii ognia. Wspierają szpitale, ośrodki pomocy społecznej, Caritas, a szczególną opieką objęli osoby starsze, kombatantów i żołnierzy Armii Krajowej.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3.PBOT) prawie od dwóch tygodni wspierają dziewięć szpitali na Podkarpaciu. Terytorialsi są na pierwszej linii ognia – to oni wykonują pierwszy wywiad epidemiologiczny pacjentom, monitorują wejścia do przychodni lub na teren szpitala, sprawdzają temperaturę ciała oraz dystrybuują i segregują ankiety. Dyżury żołnierzy w szpitalach pełni od dwóch do czterech żołnierzy. Terytorialsi swoją służbę rozpoczynają wczesnym rankiem, a kończą w godzinach wieczornych lub są przez całą dobę.
„…obecność stojących żołnierzy przy wejściu do szpitala może nieco dziwić. Okazuje się jednak, że nasza pomoc jest nieoceniona. Pielęgniarki nie mogły sobie poradzić z osobami, które natarczywie – mimo obowiązującego zakazu – próbowały wejść do szpitala z odwiedzinami. Bywa też, że ludzie są agresywni ale widok żołnierza wzbudza respekt” – relacjonuje żołnierz 3. Podkarpackiej Brygady OT st. szer. Barbara Dudek – Leś


Ośrodki pomocy społecznej (OPS) i Caritas na co dzień udzielają pomoc osobom potrzebującym. Jednak w tej trudnej sytuacji kiedy liczba oczekujących na wsparcie znacznie wzrosła, dyrektorzy poprosili siły 3.PBOT o pomoc w dystrybucji żywności.
Na potrzeby realizacji tego zadania, w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej funkcjonuje koordynator ds. wsparcia i dystrybucji żywności. Jego rolą jest utrzymywanie kontaktu z ośrodkami pomocy społecznej (OPS) i Caritasem, w celu koordynowania dystrybucji środków żywnościowych. Po otrzymaniu danych z OPS, koordynator angażuje właściwe terytorialnie bataliony, które rozmieszczone są w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu czy Sanoku. Żywność pobierana jest z magazynów lub banków żywności i dostarczana wojskowym transportem do osób potrzebujących.
Pierwsza praktyczna współpraca została nawiązana z Caritasem Archidiecezji Przemyskiej, GOPS-em w Zarzeczu, Przeworsku i MOPS-em w Kolbuszowej, Nowej Dębie oraz Nisku.W sumie terytorialsi z Podkarpacia i dostarczyli ponad 50 ton żywności do osób wskazanych przez ośrodki pomocy społecznej i Caritas. W dalszej kolejności wsparcie terytorialsów może objąć m.in. osoby pozostające w kwarantannie. 
W ramach walki z pandemią koronawirusa żołnierze 3.PBOT udzielają wsparcia kombatantom, osobom starszym i przebywającym w kwarantannie. Działania prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”.

Zadania terytorialsów obejmują między innymi dostarczenie żywności, robienie zakupów żywnościowych i leków.

Zobacz też...