W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje

Żołnierze z Estoni zakończyli wizytę na Podkarpaciu [FOTO]

Wizyta żołnierzy Estońskiej Ligi Obrony w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej dobiegła końca. Przez trzy dni Estończycy obserwowali szkolenie rotacyjne żołnierzy 35. Batalionu Lekkiej Piechoty na poligonie w Nowej Dębie i na terenie Ośrodka Szkolenia Górskiego w Trzciańcu.
Batalion niżański zaprezentował również zajęcia ochotników będących na 16-dniowym szkoleniu podstawowym. To już kolejna wizyta robocza dowódcy Południowego Regionu Estońskiej Ligi Obrony wraz z podległymi oficerami w Polsce. 

Oficerowie Estońskiej Ligi Obrony w dniach od 22 do 24 stycznia wizytowali 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej. Wczesnym rankiem w sobotę obserwowali szkolenie bojowe żołnierzy z 35. Batalionu Lekkiej Piechoty na poligonie w Nowej Dębie. Terytorialsi z Sanoka zaprezentowali tam sposób postępowania na „Check Point” oraz działanie sekcji lekkiej piechoty w czasie kontaktu ogniowego. Punktem kulminacyjnym było ćwiczenie z kierowania ogniem na obiekcie „Twierdza”. Po obiedzie w Nisku nasi partnerzy obejrzeli zajęcia ze szkolenia podstawowego. Niedziela była równie intensywna, od godzin porannych, Estończycy przebywali w pięknych, malowniczych Bieszczadach. Na terenie Ośrodka Szkolenia Górskiego w Trzciańcu zaprezentowali się żołnierze z Bieszczadzko–Leskiej Kompanii. Po raz kolejny w szkoleniu udział wzięli również funkcjonariuszami Policji z Leska i Ustrzyk Dolnych oraz z Placówki Straży Granicznej w Wojtkowej. Terytorialsi przeprowadzili zajęcia z działań nieregularnych, technik operacyjnych, udzielenia pierwszej pomocy na polu walki oraz wykonali ewakuację rannego z wykorzystaniem MEDEVACU. Niedzielne zmagania zakończyły się ćwiczeniem z kierowania ogniem sekcji lekkiej piechoty na systemie szkolno – treningowym „ŚNIEŻNIK”. Ten sposób ćwiczenia żołnierzy 3.PBOT, wywołał duże zainteresowanie oficerów Estońskiej Ligi Obrony. 

W poniedziałek Estończycy rozpoczęli wizytę w 31. Batalionie Lekkiej Piechoty w Rzeszowie. Dowódca batalionu zorganizował pokaz sprzętu i wyposażenia jakim dysponuje kompania. Terytorialsi chętnie prezentowali estońskim partnerom broń strzelecką, moździerz LMP – 2017, wyposażenie opto – elektroniczne, noktowizję, termowizję, sprzęt snajperski, plecak ratownika medycznego oraz wyposażenie ochronne (kamizelkę kuloodporną, hełm HP-05).  W tym miejscu goście mogli zobaczyć również sekcję lekkiej piechoty – strukturalnie najmniejszy pododdział, zwany „wspaniałą dwunastką”. 

Na terenie Dowództwa 3. PBOT zagraniczni oficerowie zapoznali się z możliwościami, kompaktowością i mobilnością strzelnicy kontenerowej będącej na wyposażeniu Brygady. Estończycy zobaczyli też strzelanie bojowe z karabinka „GROT” oraz pistoletu VIS 100, które żołnierze wykonywali indywidualnie i w parach. W czasie ćwiczenia symulowano różnorodność ustawienia pól tarczowych oraz możliwości działania w dzień i w nocy. 

Dowódca podkarpackich terytorialsów płk Michał Małyska podsumowując wizytę zaznaczył:
– jest to druga robocza wizyta przedstawicieli Estońskiej Ligii Obrony w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Dzisiejsze spotkanie z dowódcą Południowego Regionu – Estońskiej Ligi Obrony to początek naszej współpracy. W czasie spotkania rozmawialiśmy o doświadczeniach przy tworzeniu najmłodszego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. Przedstawiliśmy metody i formy szkolenia naszych żołnierzy oraz sposoby współdziałania z układem pozamilitarnym. Na zakończenie uzgodniliśmy z naszymi partnerami wspólne ćwiczenia w rejonie odpowiedzialności 3. PBOT oraz na terenie Estońskiej Ligi Obrony. Chciałbym podkreślić, że żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej już dwukrotnie brali udział w zawodach taktycznych „ADMIRAL PITKA RECON CHALLENGE 2019 i 2021” w Republice Estonii. Myślę, że kolejne nasze bilateralne spotkania będą równie owocne, jak dotychczas.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Policjanci schwytali dwa agresywne psy

Wiadomości Mielec

Złote Gody seniorów w Mielcu [FOTO]

Wiadomości Mielec

Mielecka szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa