W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia

ZST Mielec pamięta o bohaterach walk o Niepodległą Polskę [FOTO]

Młodzież naszej szkoły aktywnie uczestniczy w kolejnych lokalnych i regionalnych inicjatywach społecznych oraz patriotycznych mających na celu upamiętnienie bohaterów walk o niepodległość II Rzeczypospolitej.

W dniu 5 marca br. uczennica klasy 3 BL Karolina Borowiec, jako starsza druhna, zaangażowała i zainspirowała 1 Mielecką Drużynę Harcerską „Burza” im. J. Kantora oraz 16. Mielecką Drużynę Harcerską „Róża Wiatrów” do uczestnictwa w kweście miejskiej zorganizowanej przez Klub Historyczny Prawda i Pamięć. Celem działań akcji obywatelskiej było zebranie funduszy na budowę Pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Mielcu, aby upamiętnić w godny sposób w naszym mieście bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego.

Ponadto w dniu 7 marca, delegacja szkolna reprezentowana przez uczniów klas 2 LM i 2 AI, uczestniczyła w wojewódzkich obchodach 98. rocznicy śmierci Leopolda Lisa – Kuli jako bohatera z czasów walk o niepodległość II RP. Rozpoczęły się one od okolicznościowego wykładu Jana Józefa Kasprzyka szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w II Liceum Ogólnokształcącym im. Leopolda Lisa – Kuli w Rzeszowie, a następnie Mszą świętą, koncelebrowaną przez biskupa Jana Wątrobę jako ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej, ślubowaniem „Orląt” Związku Strzeleckiego.

Główne uroczystości, w których uczestniczyła nasza szkolna delegacja, miały miejsce pod pomnikiem płk Leopolda Lisa – Kuli na Placu Farnym w Rzeszowie, gdzie odbyło się przyrzeczenie strzeleckie dziewcząt i chłopców z Jednostek Strzeleckich Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Wśród składających uroczystą rotę przysięgi był także uczeń klasy 2 AI Antoni Król z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu. Dużym zainteresowaniem naszych uczniów cieszyła się inscenizacja akcji antyterrorystycznej, którą zorganizował Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

W tym samym dniu uczniowie Dominik Brożyna i Michał Czaja, jako realizatorzy VIII edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego – Kamienie Pamięci. Zycie za życie, uczestniczyli w Instytucie Pamięci Narodowej w Rzeszowie w spotkaniu z Katarzyną Gajdą – Bator, której przekazali złożony przez naszą szkołę wniosek z kandydaturą 94 letniego Eugeniusza Szyfnera, mieleckiego bohatera i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, do VI edycji Nagrody Honorowej IPN – Świadek Historii.

Wniosek został podpisany i poparty przez dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu mgr inż. Mariusza Wojciechowskiego. Ponadto uczniowie spotkali się z pracownikiem rzeszowskiego IPN mgr Michałem Kaliszem, który wręczył Rodzinie Eugeniusza Szyfnera wydany w marcu br. pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy album „Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie pamięci”, w którym znalazła się także biografia mieleckiego bohatera.

Okolicznościowa konferencja i spotkanie uczniów z 2 rzeszowskimi historykami z Instytutu Pamięci Narodowej wynikało z przypadającego 6 marca br. Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Ponadto 2 uczniowie klasy 2 BI – Piotr Haptaś oraz Oskar Kojder, wykorzystując swoje umiejętności zdobyte i uzyskane na lekcjach w Zespole Szkół Technicznych, utworzyli stronę internetową:
http://prawdaipamiec.pl
na której zamieszczają systematycznie materiały i artykuły Klubu Historycznego Prawda i Pamięć związane z projektem budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu. Strona została aktywowana w dniu 1 marca br. w związku z przypadającym wówczas Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Podejmowane przez naszych uczniów działania i akcje mają na celu przywracanie pamięci o mieleckich bohaterach, Żołnierzach II Konspiracji i są szlachetnym hołdem złożonym Tym wszystkim, którzy w czasach hitlerowskiej okupacji, a następnie komunistycznego reżimu totalitarnego podjęli walkę o wolną i suwerenną Polskę.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

100-lecie urodzin mieszkanki Gminy Radomyśl Wielki

Wiadomości Mielec

NSZZ „Solidarność” nagrodziła uczniów mieleckich szkół [FOTO]

Wiadomości Mielec

Takiej książki jeszcze w Mielcu nie było! [FELIETON]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa