W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Informacje Kultura i nauka

  „Blaski Miłości” –  II Forum Academicum Język a Kultura [FOTO]

Wczoraj (16 listopada 2023 r.) I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu zorganizowało II Forum Academicum Język a Kultura pod hasłem „Blaski Miłości”.

Konferencja popularno-naukowa, objęta patronatami honorowymi Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie i Starosty Powiatu Mieleckiego odbyła się w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu.

W wydarzeniu wzięli udział: posłanka na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski, wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła, Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego Marek Paprocki, dyrektorzy placówek kulturalno-oświatowych,  nauczyciele i młodzież szkół ponadpodstawowych z miasta Mielca i powiatu mieleckiego, księża mieleckich parafii, diecezjalna redakcja Tarnowskiego Gościa Niedzielnego oraz media lokalne.

Uroczystość rozpoczęła się od występu młodzieżowego chóru szkolnego I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu pod batutą Macieja Fijałkowskiego. 

Inauguracji sympozjum dokonał przewodniczący Forum Academicum dr Marek Paduch, który zaakcentował znaczenie miłości w życiu człowieka i zwrócił uwagę na trudności w rozumieniu pojęcia „miłość”.

Pierwszą prelekcję przeprowadził ks. dr Adam Kumorek (Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie) nt. „W mocy miłości – jak kochać siebie i innych”. Ksiądz doktor skupił się na czynnikach determinujących właściwe rozumienie miłości w relacjach międzyludzkich. Punktem kulminacyjnym II Forum Academicum był wykład prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga (Uniwersytet Rzeszowski) nt. „Rozumienie miłości w kulturze polskiej”. Profesor zwrócił uwagę na różne formy miłości – agape, philia i eros w powiązaniu z ich semantycznymi eksplikacjami.

Uczniowie I LO recytowali wiersze o miłości – Wiktor Smagacz zaprezentował fragment utworu Karola Wojtyły „Pieśń o Bogu ukrytym”, zaś Martyna Krępa deklamowała utwór Violetty Villas „Miłością znów żyję”. Natomiast Kamil Dąbrowski zajął się obsługą techniczną. 

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła nauczycielka I LO Agnieszka Mrozik, która zaprezentowała brawurowo Ballade pour Adeline, Marriage d’Amour oraz Walc z Nocy i Dni (wszystkie utwory na pianinie). 

W organizację sympozjum zaangażowani byli nauczyciele „Konarskiego”: Marek Paduch (scenariusz, słowo wstępne i prowadzenie), Elżbieta Żelazko (prowadzenie i konsultacja scenariusza), ks. Mateusz Florek (logistyka i media), Łukasz Molak (logistyka i konsultacja scenariusza), Joanna Pieróg (konsultacja scenariusza), Katarzyna Kruk (oprawa sceniczna).

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Mieleccy seniorzy z rewizytą w Portugali

Wiadomości Mielec

Policjanci podsumowali weekend na mieleckich drogach

Wiadomości Mielec

Święto Miasta i Gminy Radomyśl Wielki [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa