W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Paliwa Mielec
Image default
Galerie Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka Materiały video WYRÓŻNIONE (dodatkowa) Wywiady

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych [FOTO, VIDEO]

TYLKO U NAS 19 listopada w miejscowości Zabawa niedaleko Tarnowa odbył się Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Na całym świecie obchodzone jest to święto. Zabawa to miejscowość znana powszechnie z Sanktuarium błogosławionej Karoliny Kuzkównej. Co roku Piesza Pielgrzymka Tarnowska z grupami z Mielca zatrzymuje się w tym miejscu. Wiele wycieczek szkolnych z mieleckich szkół zwiedza ciekawe muzeum i sanktuarium.

Jest tam pomnik Przejście, który przyciąga rodziny ofiar wypatków i ich sprawców.

Dzień Pamięci obchodzony jest od 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń wchodzących w skład Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims).

W Polsce oficjalne ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych organizowane są w Zabawie, przy jedynym w kraju pomniku ofiar wypadków drogowych zwanym „Przejście”.

Co roku odbywają się tu uroczystości kościelne, zapalenie świeczek pod pomnikiem ofiar wypadków, spotkania z rodzinami ofiar, warsztaty terapeutyczne, programy edukacyjne, seminaria naukowe, konferencje.

Uczestnicy tegorocznych uroczystości posadzili Drzewo Pamięci, jedyny taki pomnik w Europie.

Głównym organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest ksiądz Zbigniew Szostak kustosz sanktuarium w Zabawie i prezes Stowarzyszenia Przejście. Był on wiele lat w parafii w Mielcu. Poseł na sejm z ziemi mieleckiej Fryderyk Kapinos także przyczynił się do powstania tego ważnego dla wielu miejsca.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk był także obecny na tegorocznych obchodach pamięci ofiar wypadków.

W Zabawie w tym roku zostało uruchomione centrum leczenia traumy. Zajęcia odbywają się stacjonarnie, a koszty pokrywane są przez NFZ.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Medialna afera dosięgła nasz portal

Wiadomości Mielec

Jezioro łabędzie na scenie SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

Młodzi nieprzeciętni – zdolni uczniowie mieleckich szkół

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa