W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka Materiały video

Piknik Szlachecki w Parku Oborskich [FOTO, VIDEO]

W niedzielę (17 września) odbył się po raz kolejny Piknik Historyczny, realizowany przez Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich.

Tym razem utrzymany był w klimatach sarmacko-szlacheckich. Pogoda, podczas wydarzenia dopisała wszystkim. Prezentowane były stroje oraz uzbrojenie szlachty z XVI-XVIII w., w tym wyposażenie polskiej, elitarnej formacji – husarii, odbyły się też strzelania z broni czarnoprochowej i wiele innych.

Funkcjonowało skryptorium klasztorne, w którym można było własnoręcznie sporządzić dokument pisany piórem i opatrzyć go pieczęcią lakową. Nad całością czuwali mnisi – mieleccy trynitarze (poznaliśmy burzliwe dzieje zgromadzenia, którego klasztor funkcjonował w XVIII stuleciu w naszym mieście). Nie zabrakło opowieści o zamku mieleckim, jego właścicielach w okresie szlacheckim, czyli o rodach Mieleckich i Ossolińskich.

Odbyły się również cieszące się ogromną popularnością pokazy garncarskie oraz warsztaty pszczelarskie. Na zgłodniałych czekały świeżo wypiekane nad ogniem podpłomyki z miodem.

Uczestnicy pikniku wzięli udział w konkursach, grach i zabawach szlacheckich w rytm muzyki dworskiej. Czekały na nich atrakcyjne nagrody ufundowane m.in. przez firmę COBI S.A.

Tłumy pozowały na ściance fotograficznej przygotowanej dla księżniczek i królewiczów. Ponadto najmłodsi za pomocą własnych palców malowali farbami artystyczne kolorowanki w klimatach zamkowych.

Wydarzenie współtworzyli:

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Piast”,

Bractwo Rycerskie Ziemi Mieleckiej – Joannici, Fundacja Popieram Życie Miodem Słodzone,

Pracownia Ceramiczna „Kerami” Agnieszki Krzyżowskiej,

Zespół Szkół Technicznych wspomagany przez uczniów z wymiany międzykulturowej AFS z: Japonii, Włoch, Belgii i Tajlandii w osobach:

Saya Yamamoto, Zela Faruolo, Lore Maes i Kanat Theduck.

Według organizatorów impreza przyciągnęła ogromną liczbę Mielczan i mieszkańców naszego powiatu, także osoby z dalszych części Polski. Z atrakcji skorzystało ponad 800 osób.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prezentacja Zastępców Prezydenta Miasta Mielca [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Światowy Dzień Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane [FOTO]

Wiadomości Mielec

Niedźwiedź pojawił się w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa