W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje

Podkarpaccy żołnierze na ćwiczeniach wojskowych pod kryptonimem Dragon-24 [FOTO]

Podkarpaccy terytorialsi biorą udział w ćwiczeniach wojskowych pod kryptonimem Dragon-24, jeden z manewrów ćwiczeń odbył się w Radomyślu nad Sanem.

Kilkuset żołnierzy, sprzęt logistyczny, KTO Rosomak, wyrzutnie rakietowe Langusta, armatohaubice Dana oraz samobieżne zestawy przeciwlotnicze Hibneryt przeprawiły się na drugi brzeg Sanu. Terytorialsi z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierali wojska operacyjne w bezpiecznym przejeździe i przeprawie przez rzekę San, polskich i słoweńskich żołnierzy.

We wtorek, 5 marca 2024 roku w Radomyślu (woj. podkarpackie) w ramach jednego z epizodów ćwiczenia DRAGON-24, pojazdy poruszające się na kołach, pokonały San po rozstawionym przez saperów moście pontonowym. Ćwiczenie polegało na przeprawie kilkudziesięciu sztuk ciężkiego sprzętu i kilkuset żołnierzy na drugi brzeg Sanu. W przygotowaniu przeprawy uczestniczyli żołnierze z 3 PBOT, którzy mieli okazję do wzmocnienia współpracy m.in. z żołnierzami z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 74 słoweńskiego pułku piechoty z Mariboru.

W ramach ćwiczenia DRAGON-24 terytorialsi z 32 batalionu lekkiej piechoty w Nisku zabezpieczali kluczowe linie komunikacyjne oraz obiekty infrastruktury drogowej, ubezpieczali drogę marszu wojsk

operacyjnych, wspierali działania taktyczne w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba oraz prowadzili patrole piesze oraz z wykorzystaniem pojazdów w Stałych Rejonach Odpowiedzialności.

W ćwiczeniu taktycznym DR-24 bierze udział około 20 tys. żołnierzy z 9 państw NATO i krajów partnerskich oraz około 3500 jednostek sprzętu. Podczas wspólnych manewrów wojskowi z Polski i Słowenii, uczestniczyli w szkoleniach taktycznych i ogniowych. Była to okazja do współpraca z żołnierzami słoweńskimi stanowiąca okazję do optymalizowania działań.

Scenariusz ćwiczenia DR-24 zakłada realizację zadań przez Siły Zbrojne w czasie kryzysu, wsparcie w tych działaniach administracji i elementów układu pozamilitarnego. Przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia potencjału obronnego, demonstrując siłę i determinację Sił Zbrojnych RP oraz sojuszników do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Grupa Taneczna na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca [FOTO]

Wiadomości Mielec

Dzieci w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Zmarł ks. Franciszek Dziedzic wieloletni proboszcz w parafii Tuszów Narodowy​

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa