W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Uczniowie z Mielca z szansą na wygraną w finale prestiżowego konkursu naukowego

Już 18-20 października młode talenty z województwa podkarpackiego zaprezentują swoje innowacyjne projekty i powalczą o zwycięstwo w Krajowym Finale Konkursu Explory. W trakcie corocznego święta nauki podczas Gdynia Explory Week uczniowie z Mielca i Rzeszowa przedstawią pomysł zdalnie sterowanej, bionicznej protezy dłoni oraz aplikację na okulary, która ma wspomóc niedowidzące osoby.

Wszystkie zakwalifikowane projekty oceniać będzie grono 20 jurorów, a głosy mogą oddawać również internauci w głosowaniu publiczności. Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy ostatniego dnia GEW 2023.

Mają zaledwie kilkanaście lat, a już chcą zmieniać otaczający ich świat. Ich projekty zachwycają i zadziwiają. Konkurs Explory to szansa na pokazanie światu swoich innowacyjnych pomysłów i zderzenie ich z ekspertami – autorytetami ze świata nauki i biznesu. Już niebawem w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia spotkają się autorzy 35 projektów finałowych z całej Polski, wśród których znalazły się także pomysły z Podkarpacia. Młode talenty walczą o stypendia naukowe w wysokości 15, 10 i 7 tysięcy złotych, ufundowane przez Mecenasa Explory, Orlen SA.,  akredytację do największego na świecie konkursie naukowego – REGENERON ISEF w USA oraz nagrody specjalne od partnerów Programu Explory. 

Jednym z najważniejszych punktów programu Krajowego Finału Konkursu Explory w ramach Gdynia Explory Week jest Pitching Młodych Talentów. Te trzyminutowe wystąpienia pokażą publiczności jak ważne społecznie są projekty Młodych oraz pomogą podjąć decyzję na kogo oddać głos w Plebiscycie Publiczności. Zespoły zostały podzielone na trzy obszary tematyczne: Środowisko, Człowiek i Technologie. Wydarzenie będzie transmitowane 20 października na Facebooku i YouTube Explory w godz. 9:00-12:00. 

W ostatnim etapie Konkursu Explory zaprezentuje  się m.in. uczeń z Rzeszowa – Dominik Ziaja powalczy o zwycięstwo, prezentując m.in. projekt bionicznej dłoni (protezy), która ma być sterowana zdalnie przez zastosowanie czujników. Zadaniem specjalnych receptorów ma być wysyłanie impulsów o napotkanym przedmiocie. Z kolei młodzi mieszkańcy Mielca, Mariusz Jacek i Sebastian Golba, przedstawią system rozszerzonej rzeczywistości, wspomagający niedowidzące osoby. Aplikacja ma zwiększać zdolności motoryczne i samodzielność w codziennym życiu.

– Finał Konkursu Explory to dla nas – organizatorów – przede wszystkim doskonała okazja by spotkać się z najzdolniejszymi Młodymi Talentami z całej Polski  – tłumaczy Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory. Bardzo się cieszymy, że Explory jest platformą wspierającą rozwój tak różnorodnych i  innowacyjnych projektów przygotowanych przez młodzież, że te projekty są doceniane przez ekspertów ze świata nauki i nowych technologii i że w wielu przypadkach mają szansę na kontynuację i wprowadzenie w życie. Czekamy z niecierpliwością na Gdynia Explory Week i trzymamy kciuki za wszystkich konkursowiczów z Podkarpacia. – dodaje.

Głosować mogą również internauci w Głosowaniu Publiczności, które rozpocznie się 16 października o godz. 11. Sylwetki wszystkich uczestników oraz opisy ich projektów są dostępne na www.explory.pl/2023. Zwycięzców tegorocznej edycji Konkursu Explory poznamy 20 października 2023.

Organizatorem Konkursu Explory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Mariusz Jacek, Sebastian Golba

Tytuł projektu:

System Rozszerzonej Rzeczywistości Wspomagający Osoby Niedowidzące

Opiekun naukowy: Przemysław Madej

Zespół Szkół Technicznych w Mielcu

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prezentacja Zastępców Prezydenta Miasta Mielca [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Światowy Dzień Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane [FOTO]

Wiadomości Mielec

Niedźwiedź pojawił się w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa