W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Galerie Historia Informacje Kultura i nauka

Z Rzochowa do Medjugorje na Festiwal Młodych… [FOTO]

TYLKO U NAS

Młodość kojarzy się z marzeniami, ideałami, zabawą, tańcem i śpiewem. Dla osób z Młodzieżowej Grupy Apostolskiej „Amahoro” z Rzochowa takim wielkim marzeniem stał się wyjazd do Medjugorje na Festiwal Młodych, z którego uczynili cel swoich działań.

Najpierw trzeba było zgromadzić środki na wyjazd. Można było poprosić rodziców, dziadków czy inne osoby o sfinansowanie pielgrzymki, ale młodzi z „Amahoro” wzięli sprawy w swoje ręce. Co miesiąc organizowali w parafii kiermasze z ciastami, które sami piekli i przygotowywali. W czasie Bożego Narodzenia jako kolędnicy odwiedzili domy parafian. Rozprowadzali także obrazki ze Świętym Markiem – patronem rzochowskiej parafii. Parafianie doceniali to zaangażowanie młodych i hojnie nagradzali ich działania. Wzruszające były momenty, kiedy brakował już ciasta, a Parafianie zostawiali pieniądze, mówiąc, że to na pielgrzymkę do Medjugorje. Na koniec otrzymali także finansowe wsparcie od wielu dobroczyńców i życzliwych ludzi. W tym miejscu niech płyną pod adresem Parafian i wszystkich dobroczyńców NAJPIĘKNIEJSZE SŁOWA PODZIĘKOWAŃ I ZAPEWNIENIA O MODLITWIE.

Udało się zebrać potrzebną kwotę na wymarzoną pielgrzymkę! W sercach młodych z „Amahoro” było bardzo dużo wdzięczności za finansową pomoc, ale także za każdy gest życzliwości, dobre słowo czy serdeczny uśmiech. Jako podziękowanie za tę wielką życzliwość i wsparcie obiecali gorliwie modlić się za wszystkich Parafian i darczyńców. Parafianie mogli składać swoje intencje modlitewne, które Grupa „Amahoro” zabrała na Festiwal Młodych i tam gorliwie omadlała.

W niedzielę 23 lipca br. spod rzochowskiego kościoła wyruszyli młodzi z „Amahoro” z ks. Krzysztofem Czają na Festiwal Młodych w Medjugorje. Żegnani przez rodziców i pobłogosławieni przez Proboszcza – ks. Jerzego Ptaka, pełni radości udali się w drogę. Pielgrzymów czekało wiele godzin jazdy autokarem, lecz cóż to jest wobec młodzieńczego entuzjazmu i satysfakcji ze spełniającego się marzenia?

W poniedziałek nad ranem dotarli do Veprić będącego Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes na ziemi chorwackiej. Celebracja Eucharystii była zastrzykiem Bożej mocy po godzinach podróżowania. Plażowanie i kąpiel w Adriatyku pomogły zregenerować utracone siły. Piękne błękitnoniebieskie niebo i lazurowa woda wpływały naprawdę kojąco.

Do Medjugorje było już tak bardzo blisko! Jakże mocno biły serca wszystkich, kiedy po raz pierwszy stanęli na ziemi uświęconej objawieniami Maryi – Królowej Pokoju. Zanim zaczął się festiwal, młodzi mogli także uczestniczyć we Mszy Świętej w Tihalijnie, gdzie znajduje się figura Matki Bożej utożsamiana z Matką Bożą z Medjugorje. To spotkanie z Kraljicą Mira przyspieszało bicie serca, a oczy wielu przesłaniały łzy wzruszenia…

Rozpoczęcie 34. Festiwalu Młodych, którego hasłem były słowa z Ewangelii św. Mateusza – „Oto moja Matka i moi bracia”, było jedną wielką eksplozją radości, śpiewu, młodzieńczej wiary i otwartości na drugiego człowieka. Pierwszą Eucharystię w ramach Festiwalu celebrowało prawie 500 kapłanów dla młodych ludzi, którzy przyjechali z 70 krajów. Polska młodzież przybyła bardzo licznie do Królowej Pokoju. Język polski można było często usłyszeć na sanktuaryjnym placu, a biało – czerwone flagi dumnie powiewały ponad głowami. 

Festiwalowy plan był bogaty i intensywny. Nikt jednak nie narzekał! Poranny program zaczynał się o godz. 9.00 konferencją wygłaszaną przez zaproszonych przez organizatorów gości. Następnie były świadectwa osób, które opowiadały historie swojego życia. Dzięki falom radiowym można było słuchać na bieżąco tłumaczenia na język polski i inne języki. Tak wielu mogło w tych historiach odnaleźć siebie i swoją historię. Świadectwa przeplatane były śpiewem i tańcem. Przy rytmach radosnej muzyki nie sposób było usiedzieć spokojnie. Młodzi śpiewali i tańczyli na chwałę Bogu i Matki Najświętszej. We wspólnocie wielu języków i narodowości czuli się wspaniale i wyjątkowo. Różnorodność językowa, narodowa i kulturowa nie była żadną przeszkodą – wprost przeciwnie – ukazywała piękno i bogactwo Kościoła. Część poranna programu kończyła się o godz. 12.00 modlitwą Anioł Pański. 

Przerwa w programie festiwalowym była czasem, aby odwiedzić piękne miasto Mostar czy malownicze wodospady Kravica. Wspólnie spędzany czas pomagał zacieśniać znajomości i przyjaźnie. Młodzi ludzie, którzy przyjechali do Medjugorje z różnych części Polski, Europy i świata, czuli się jak zżyta paczka dobrych przyjaciół.

Program popołudniowy zaczynał się o godz. 16.00 kolejnymi świadectwami, które poruszały serca i niejednokrotnie wyciskały łzy. Myśląc o Medjugorie, nie sposób pominąć faktu ogromnej rzeszy osób spowiadających się i kapłanów słuchających spowiedzi w wielu językach. Wydawać się mogło, że kolejki do spowiedzi nigdy się nie skończą… O godz. 18.00 rozpoczynała się modlitwa różańcowa, która wybrzmiewała w wielu językach. To było niesamowite doświadczenie uczestnictwa w uwielbieniu Maryi słowami Pozdrowienia Anielskiego płynącego z tylu młodych ust i serc. 

Kulminacyjnym punktem każdego festiwalowego dnia była Eucharystia sprawowana o godz. 19.00 przez ponad 500 kapłanów. I choć trwała blisko dwie godziny, to czas tracił znaczenie. Zanurzeni w bliskości Eucharystycznego Jezusa i Jego Matki – Medjugorjskiej Gospy – uczestnicy Festiwalu Młodych trwali w skupieniu i modlitwie. Przyjmowana w wielką wiarą Komunia Święta radowała kapłańskie serca. Festiwalowy dzień kończyła adoracja Najświętszego Sakramentu trwająca do godz. 22.00. Po zakończeniu młodzi nie za bardzo mieli ochotę, by wracać na noclegi. Tańcom i śpiewom nie było końca! Ojcowie franciszkanie dawali do zrozumienia, że trzeba zregenerować siły przed kolejnymi festiwalowymi spotkaniami.

Festiwal Młodych dla Grupy „Amahoro” to nie tylko spotkania na sanktuaryjnym placu, ale także pełna skupienia i modlitwy Droga Krzyżowa na Górę Krizevac. Stąpanie po kamieniach oświetlanych blaskiem latarki i słowa rozważań potęgowały religijne przeżycia. Nie inaczej było podczas modlitwy różańcowej na Górę Objawień – Podbro. To chyba serce podpowiadało, aby zdjąć buty i wędrować po kamieniach. Te obrazy budziły przekonanie, że nie przypadek przywiódł tych młodych do Medjugorje, że nie przyjechali tu tylko i wyłącznie dla zabawy. Modlili się zarówno w swoich osobistych intencjach, ale także i tych przywiezionych z Rzochowa od Parafian i wszystkich, którzy chcieli im je powierzyć.

Choć Grupa „Amahoro” nie była zbyt liczna, bo zaledwie ośmioosobowa (Wiktoria, Kinga, Madzia, Oliwia, Maja, Wika, Anne i Ks. Krzysztof), to swoimi przeżyciami, radością i wzruszeniami mogliby obdarzyć znacznie większe grono.

Dla mnie Festiwal Młodych – mówi Wiktoria Wesołowska należąca do Grupy „Amahoro” – to przede wszystkim czas wzrostu na różnych płaszczyznach. Już od pierwszego dnia mogłam poczuć ogromną jedność z tysiącami młodych osób z całego świata. Cieszę się, że wraz z grupą „Amahoro” przyjęłam zaproszenie od Matki Bożej i mogłam jeszcze mocniej poznać kult maryjny, a przede wszystkim pogłębić z Nią indywidualną relację.

A Magdalena Krawczyk także z Grupy „Amahoro” wtóruje: Przeżycie Festiwalu Młodych było niesamowitym doświadczeniem wspólnoty ludzi z całego świata i bliskości Maryi. Na każdym kroku czuć było Jej obecność i troskę. Festiwal pomógł mi przybliżyć się do Maryi i na pewno wrócę tam jeszcze nie raz.

Kiedy Festiwal dobiegał końca i zakończyła się Msza Święta na Górze Krizevac, w wielu oczach można było dostrzec łzy wzruszenia i żalu, że ten piękny czas za chwilę pozostanie już tylko wspomnieniem. Te emocje świadczyły o głębokim przeżyciu spotkania z Maryją – Kraljicą Mira i drugim człowiekiem. Nie mówili wiele… Wystarczyło spojrzeć… Wystarczyło być przy nich, by czuć jak mocno biją ich serca, jak drży powietrze i jak autentyczne jest to, czego doświadczyli w Medjugorje…

Zapraszamy do odwiedzenia profilu Grupy „Amahoro” na Facebook’u: https://www.facebook.com/MGA.Amahoro, aby przeżyć razem z młodymi ten wyjątkowy festiwalowy czas.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Informacja magistratu w sprawie wycięcia wierzb na osiedlu Lotników [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Koncert Kasi Moś na Bulwarach Gryfinów Mieleckich [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Korzenie i Kwiaty – Przywracanie Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych – wręczenie nagród [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa