W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

360. Rocznica Ślubów Lwowskich Króla Jana Kazimierza

Pewnie wielu z nas słyszało określenie „Matka Boska Królowa Polski”. Niewielu wie jednak, iż określenie to nie powstało zwyczajowo, ale zostało oficjalnie proklamowane w wyniku pewnego aktu, a konkretnie – ślubów lwowskich.

Doszło do nich w trakcie „potopu” szwedzkiego. Szwedzi, w wyniku zwycięstw militarnych, ale też zdrad wielu dostojników, opanowali większą część Rzeczypospolitej, zaś król Jan Kazimierz udał się na emigrację.

 

Okrucieństwa i grabieże okupanta, jego zuchwałe targnięcie się na sanktuarium maryjne na Jasnej Górze w Częstochowie, a także skuteczna jego obrona i wrażenie, jakie ta obrona uczyniła wśród Polaków, sprawiły, że rozwinął się opór wobec okupanta.

Co było rzeczą szczególnie ważną i istotną, w owym oporze uczestniczyli przedstawiciele różnych stanów. Był to element, który odegrał ważną rolę w kształtowaniu się tożsamości narodowej. Ważną rolę odegrały też sprawy religijne. Wiara katolicka łączyła większość Polaków, a zarazem odróżniała od Szwedów.

To sprawiło, że król Jan Kazimierz, który na początku 1656 powrócił do kraju, zdecydował się na złożenie tak zwanych ślubów lwowskich. Miało to miejsce dokładnie 360 lat temu – 1 IV 1656 – w katedrze we Lwowie.

Król oddawał kraj pod opiekę Matki Boskiej, nazwał ją Królową Polski oraz zobowiązał się po zakończeniu wojny działać w kierunku poprawy sytuacji niższych stanów, zwłaszcza chłopów, krzywdzonych przez szlachtę.

 

W tym roku jest obchodzona 360 rocznica ślubów lwowskich. Z tej okazji Stowarzyszenie Społeczno – Edukacyjne „Orzeł Biały – Strzelec” planuje wyjazd do Lwowa, aby wraz ze sztandarem Powiatowej Jednostki Strzeleckiej JS 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego wziąć udział w uroczystej mszy świętej w upamiętniającej to wydarzenie. Msza Święta odbędzie się w Katedrze Lwowskiej w dniu 10 kwietnia 2016 roku.

Dodatkowym celem podróży będzie integracja ze środowiskami polonijnymi na Ukrainie. Cel ten będzie realizowany poprzez nawiązywanie współpracy, wymianę doświadczeń z organizacjami, które na co dzień zajmują się kultywowaniem tradycji i dziedzictwa narodowego.

 

Odbędzie się również spotkanie integracyjne z rodakami, na którym reprezentujące Powiat Mielecki Stowarzyszenie Społeczno – Edukacyjne „Orzeł Biały – Strzelec” przekaże Polonii książki, bajki oraz czasopisma w celu podtrzymania języka ojczystego i tradycji na Kresach.

Mimo zakupu wielu książek oraz bajek, obawiamy się, że nasz cel może zostać zrealizowany w stopniu niewystarczającym. Dlatego, zwracamy się z serdeczną prośbą do mieszkańców Powiatu Mieleckiego o nieodpłatne przekazanie dodatkowych bajek dla dzieci zamieszkujących Kresy.

Jeśli posiadają Państwo takowe w swoich domach i nie spełniają już one roli edukacyjnej dla Państwa pociech, bardzo prosimy o przekazanie ich na wspomniany powyżej cel.

Bajki można przynosić do Kancelarii Ogólnej w Starostwie Powiatowym w Mielcu do pokoju numer 2, do dnia 7 kwietnia do godz. 15:30. Z góry dziękujemy za okazaną pomoc.

Stowarzyszenie Społeczno – Edukacyjne „Orzeł Biały – Strzelec”

 

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Powiat Mielecki, a Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła.

 

 

th1_12827_katedra

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Nowy punkt Pakersi przy ul. Chopina 2 w Mielcu

Wiadomości Mielec

100-lecie urodzin mieszkanki Gminy Radomyśl Wielki

Wiadomości Mielec

Niedługo Leśny MiniRajd Rowerowy

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa