W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Informacje Kultura i nauka

Aktywny weekend organizacji pozarządowych z powiatu mieleckiego [FOTO]

W sobotę 15 kwietnia 2023 r. młodzież z plutonów w Mielcu i Przecławiu Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa „Mściciela” z Mielca oraz grupa mieszkańców z Jaślan i Tuszowa Narodowego, mieli okazję, dzięki wsparciu rzeszowskiego oddziału IPN, wziąć udział.
W Kongresie Pamięci Narodowej, który odbywał się na PGE Stadionie Narodowym. Uczestnicy wyjazdu do Warszawy mieli okazję między innymi zapoznać się z historycznym sprzętem wojskowym, wkroczyć w wirtualną rzeczywistość przy użyciu gogli VR, wcielić się w detektywów odkrywających przeszłość, zagrać w gry planszowe inspirowane historią Polski, oglądnąć filmy poświęcone historycznym postaciom i wydarzeniom, wziąć udział w różnego rodzaju panelach historycznych, jak również mogli zdobyć różnego rodzaju gadżety: komiksy, książki i gazety historyczne, plakaty, gry, modele do składania, wpinki, magnesy czy nieśmiertelniki.

W trakcie podróży na Kongres Pamięci Narodowej, Romuald Rzeszutek jako wolontariusz IPN O/Rzeszów przedstawił rys historyczny związany z okupacją sowiecką Polski, walką polityczną i militarną polskiego podziemia niepodległościowego. Delegaci z ziemi mieleckiej mogli usłyszeć historię powstania jednej z największych komunistycznych katowni w Polsce – Aresztu Śledczego na Mokotowie przy ul. Rakowieckiej 37 (obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL) oraz historię słynnej Łączki na Powązkach Wojskowych. Dodatkowo uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić wspomniany cmentarz, w tym Kwaterę Ł, miejsce tajnych pochówków żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych przez katów UB i NKWD. Właśnie tam zapalony został symboliczny znicz pamięci. Kolejnym etapem podróży była katownia UB na Rakowieckiej. Golgota polskich patriotów obnażyła swoje przerażające wnętrze, w którym w powojennym okresie komuniści zamordowali ok. 1000 członków powstania antykomunistycznego. Także i tutaj został zapalony znicz pamięci, w jednym z kilku miejsc tajnych mordów, przy ścianie straceń.

To była wspaniała, żywa lekcja historii dla naszej młodzieży – relacjonuje Łukasz Przybyło, jeden z opiekunów młodych strzelców – lekcja, która była jakże wymowna, ucząca pokory względem naszej historii i szacunku do życia. Ta lekcja pokazała, że bycie uczciwym, mężnym i wiernym nie jest niestety łatwym wyborem. Jest wyborem, za który można czasem zapłacić najwyższą cenę, cenę swojego życia. Ale mimo tego warto podejmować ten trud i świadczyć mężnie w prawdzie, być wiernym ideom, gdyż świadczy to o nas samych, inspiruje innych, i stanowi to podstawę kodu DNA naszego narodu.

W działalności strzeleckiej zawsze dużo się dzieje, kiedy jedna grupa jedzie na Kongres Pamięci Narodowej, to inna w tym samym czasie bierze udział w organizowanych przez Komendę Główną Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego Igrzyskach Niepodległości w konkurencji – wielobój sportowo obronny, strzelanie wraz z torem przeszkód. Konkurencja została przeprowadzona na terenie strzelnicy „Anna” pod Jarosławiem. Solą naszej działalności jest szkolenie teoretyczno-praktyczne oraz edukacja historyczna – relacjonuje Andrzej Zemmel, dowódca Jednostki Strzeleckiej.

Igrzyska Niepodległości to coroczna strzelecka olimpiada, gdzie strzelcy z jednostek z całej Polski rywalizują w czterech konkurencjach: wielobój sportowy, halowa piłka nożna, pływanie i szachy. Dwie pierwsze konkurencje odbyły się w ostatni weekend, w następnym tygodniu odbędą się dwie kolejne.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prace drogowe w Łączkach Brzeskich

Wiadomości Mielec

Mielecka Gwiazda Sportu będzie drugi raz na olimpiadzie

Wiadomości Mielec

Spędź wakacje z wojskiem

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa