Architektoniczne projekty graficzne i przestrzenne Bogusława Barnasia, uznawanego za jednego z najbardziej utalentowanych architektów w Polsce, będą tematem kolejnej wystawy w Galerii ESCEK. Wernisaż wystawy już 7 kwietnia, o godz. 19.
Bogusław Barnaś jest mielczaninem, absolwentem wydziału architektury Politechniki Krakowskiej, ale swoją wiedzę i doświadczenie poszerzał także na uczelni w Niemczech i w czterech pracowniach znanych architektów, w tym u słynnego Normana Fostera w Londynie. Jest laureatem prestiżowych nagród w konkursach architektonicznych. Od 2009 roku swoje projekty tworzy w założonym przez siebie BXBstudio.
Czy współczesna architektura może czerpać wzorce z tradycji? Czy jesteśmy skazani na unifikację i globalizację światowego designu? Gdzie szukać inspiracji dla form architektonicznych z wykorzystaniem nowych technologii, nowych materiałów, nowych narzędzi do projektowania? Czy drewniany kościółek zrębowy, tak unikalny w polskim krajobrazie, jest skazany jedynie na skansen? Jak dziś wyglądałby współczesny polski kościółek zrębowy? Czy styl zakopiański i polska architektura drewniana mogą inspirować kolejne pokolenia twórców?
Na te pytania Bogusław Barnaś odpowiada: ,,Wierzę, że architektura musi współgrać z człowiekiem i naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale również otwiera niebywałe twórcze bogactwo przed samym projektantem. Myślę, że architektura pozbawiona tej relacji jest anonimowa, pozbawiona duszy.”
Na wystawie w Galerii ESCEK zaprezentowane zostaną wybrane projekty Bogusława Barnasia, które w sposób szczególny czerpią inspirację twórczą z tradycji. Projekty zostaną pokazane zarówno w postaci grafik, jak również przestrzennych makiet.
Wystawę można będzie oglądać do 30 kwietnia.
Bogusław Barnaś (BXBstudio)
Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej oraz FH Muenster w Niemczech. W 2009 założył BXBStudio, które wykorzystuje doświadczenia zdobyte m.in w Londynie u Normana Fostera. Wykłada na Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W 2014 roku zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów świata wg wydawnictwa Wallpaper*.
W 2015 roku Barnaś znalazł się w gronie 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestką wg Property Design. W swojej działalności projektowej czerpie inspirację z rodzimych tradycji, m.in. stylu zakopiańskiego, drewnianej architektury sakralnej – kościółków zrębowych, sztuki ludowej, odwołuje się do bogatej polskiej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny, współczesny design.