W ostatnich latach na świecie obserwuje się coraz gwałtowniejszy wzrost przypadków zaburzeń rozwojowych u dzieci. Autyzm występuje u ok. 1 na 54 dzieci w Stanach Zjednoczonych.
W Europie określa się rozpowszechnienie spektrum autyzmu na ok. 1 na 100 dzieci. I choć pierwsze opisy autyzmu sięgają jeszcze lat 40. ubiegłego wieku, dziś nadal dokładna przyczyna autyzmu pozostaje dla badaczy, lekarzy i psychologów zagadką. Już 23 kwietnia, o godzinie 14:00 w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie, o autyzmie opowiedzą: dr n. med. Dariusz Mazurkiewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, lek. Jakub Ławiński, mgr Sabina Hołówko-Rusin – dyrektor placówek niepublicznych „Kraina Uśmiechu” i mgr Agata Pieniążek – Prezes Solis Radius, Rzeszowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych (plac eventowy, poziom 0). Po spotkaniu odbędzie się część artystyczna oraz bezpłatne konsultacje.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.
Odmienny sposób postrzegania świata, wyjątkowa wrażliwość na bodźce powoduje, iż bardzo często osoby z autyzmem nie są traktowane poważnie przez społeczeństwo. Co za tym idzie, jeszcze bardziej izolują się od otoczenia. Warto jednak pamiętać, że autystyczne osoby posiadają cechy, które często są mocniej rozwinięte niż u zdrowych osób. Cechami takimi są na przykład kreatywność, szczerość i lojalność, ogromna pasja w rozwijaniu zainteresowań czy dobra koncentracja i szczegółowość.
Jak żyć z osobą autystyczną, jaki jest jej wewnętrzny świat, czy można ją zrozumieć? By się autyzmu nie bać, trzeba go poznać.
Plan wydarzenia:
14:00 – 15:00 – panel dyskusyjny (przedstawiciele: Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, „Krainy Uśmiechu” oraz Stowarzyszenia Solis Radius).
15:00 – 17:00 – część artystyczna – występy uczniów i przedszkolaków „Krainy Uśmiechu”, rozmowy z Rodzicami oraz Dziećmi w spektrum autyzmu, stanowiska animacyjne.
15:00 – 17:00 – bezpłatne konsultacje.
W trakcie spotkania Studenckie Koło Naukowe Psychiatrii Uniwersytetu Rzeszowskiego będzie prowadzić kampanię informacyjną na temat depresji i zdrowia psychicznego w czasach kryzysu na świecie.
Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/1X0gvBGZb