W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka Materiały video

Bardzo Młoda Kultura w SCK [FOTO, VIDEO]

Dom Kultury Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu po raz kolejny otrzymał grant w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021, którego operatorem było Centrum Kulturalne w Przemyślu. Jego strategicznym celem jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej w Polsce poprzez pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury. 

Tym razem partnerem w działaniach było Przedszkole Miejskie nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu i grupa przedszkolna Żabki. Projekt nosił nazwę „Dźwięki kolorów” i był połączeniem dwóch światów: muzyki i plastyki. To inicjatywa o charakterze edukacyjno-sensorycznym z elementami arteterapii, w tym: muzykoterapii i terapii poprzez sztuki plastyczne. Idea projektu zakładała wdrożenie dzieci do świata kultury i sztuki poprzez szereg działań z wykorzystaniem elementów muzyki i plastyki. Najmłodsi mieszkańcy Mielca wzięli udział w kilku zajęciach warsztatowych, które zostały przeprowadzone według scenariusza, specjalnie stworzonego przez koordynatora i partnera projektu: Kamilę Starościak – kierownika Działu Organizacji Imprez i Wystaw Artystycznych Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu oraz Justynę Rajcę, nauczyciela dyplomowanego Przedszkola Miejskiego nr 20.

Pierwszymi z nich była muzyczna lekcja edukacyjna, która odbyła się w placówce partnera: Przedszkolu Miejskim nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu. Najmłodsi poznali muzyków z kapeli ludowej Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” im. Janusza Mejzy, którzy zaprezentowali swoje instrumenty i umiejętności. Poprzez zabawy muzyczne, zachęcali grupę do rozpoznawania instrumentów i gatunków muzycznych, poruszania się w rytm muzyki i wyrażania spontanicznej ekspresji artystycznej. Obok klasycznych instrumentów, dzieci miały okazję zagrać m.in. na tzw. bum-bum rurkach. 

W Przedszkolu Miejskim nr 20 w Mielcu odbyła się plastyczna lekcja edukacyjna. Na tych zajęciach dzieci poznały obrazy regionalnych twórców, które posłużyły do omówienia podstawowych pojęć związanych z malarstwem, tj: linia, kreska, plama, kompozycja, perspektywa, kolor i jego wpływ na nasze emocje. Pod okiem Dyrektor ds. DK SCK w Mielcu, Justyny Pomykały – Berrached dzieci pozyskały wiedzę na temat stosowanych technik malarskich, nauczyły się interpretować obrazy, odróżniać  dzieła statyczne od dynamicznych, a także opisywać świat przedstawiany przez samego artystę i szukać własnej interpretacji. 

Po zajęciach w przedszkolu dzieci zawitały do DK SCK w Mielcu. Odbyły się tam warsztaty muzyczno-interaktywnych, przeprowadzone przez Anię Brodę – cenioną kompozytorkę i wokalistkę obdarzoną niepowtarzalnym głosem. Artystka podejmuje się tworzenia muzycznych obrazów na bazie eksperymentów z dźwiękiem i rytmem. Zawiera szybką naukę wpadających w ucho melodii z udziałem wdzięcznych instrumentów tj. dzwonki, trójkąty czy tamburyny. Dzieci pod okiem artystki stworzyły autorską, muzyczną interpretację wybranych dzieł, która zabrzmiała na finale projektu. 

Przedszkolaki wzięły też udział w warsztatach plastycznych, które rozpoczęły się krótkim oprowadzeniem po wystawie, a następnie, w otoczeniu dzieł sztuki zostały odtworzone fragmenty muzyki: klasycznej oraz ludowej. Dzieci po wysłuchaniu oberka stworzyły własną ilustrację do muzyki, będącą ich artystycznym wyrazem – skojarzeniem z konkretną, usłyszaną melodią. Zajęcia poprowadziła instruktor – plastyk DK SCK w Mielcu, Małgorzata Zając – Waga.  

Finałem projektu „Dźwięki kolorów” jest wystawa plenerowa wystawy planszowej w Parku Miejskim im. Stanisława Lachmana za budynkiem Domu Kultury SCK w Mielcu. Na zewnętrznych systemach wystawienniczych znajdują się wszystkie prace plastyczne wykonane przez dzieci podczas warsztatów, a także krótka relacja fotograficzna z przebiegu projektu. Finał miał miejsce 2 października, w związku z Międzynarodowym Dniem Muzyki obchodzonym 1 października. Dzieci zostały zaproszone na spotkanie do DK SCK, gdzie wspólnie obejrzeli film podsumowujący wszelkie działania projektowe, w tym skomponowany utwór, czyli efekt końcowy warsztatów z Anią Brodą. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę i drobne prezenty.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Otwarcie Miesiąca Kultury Borowskiej [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Mieleccy seniorzy z rewizytą w Portugali

Wiadomości Mielec

Policjanci podsumowali weekend na mieleckich drogach

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa