W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Bulwary nad Wisłoką zyskają patrona!

Jak informuje Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”, bulwary nad Wisłoką w Mielcu zyskają patrona. Zostanie nim Mikołaj Mielecki – hetman wielki koronny.

– To godne i stosowne miejsce, aby mu nadać imię założyciela miasta Mielca. Obok w kościele św. Mateusza leżą doczesne szczątki tego wielkiego żołnierza i naszego rodaka. Naszą inicjatywę podjął Kuba Cena, radny miasta Mielca. To kolejny obok Romka Rzeszutka, działacz KH „Prawda i Pamięć” w strukturach lokalnego samorządu. Obaj pracowici i prężnie działający i w samorządzie i w stowarzyszeniu. Dziękujemy! – pisze Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” na swoim profilu na Facebooku.

Mikołaj Mielecki herbu Gryf urodził się ok. 1540 roku, a zmarł w 1585 roku. W 1572 roku z rozkazu króla polskiego interweniował zbrojnie w Mołdawii. Mając nieliczne siły, nie udało mu się przywrócić na tron Bogdana IV. Mikołaj Mielecki zmuszony został wycofać się pod Chocim, gdzie skutecznie odpierał ataki wojsk tureckich i tatarskich oraz utrzymał pozycję do czasu przybycia posiłków i hetmana wielkiego koronnego Jerzego Jazłowieckiego.

W 1579 roku Mieleckiemu nadano urząd hetmana wielkiego koronnego. Podczas kampanii połockiej Mikołaj Mielecki był dowódcą prawej kolumny głównej armii, która stanowiła awangardę oddziałów dowodzonych przez króla. Pod Połockiem uczestniczył w oblężeniu twierdzy jako dowódca sił polskich.

Po kapitulacji Połocka wyprawił się z rozkazu Batorego na Sokół, gdzie stacjonowała armia księcia Fiodora Szeremietiewa. Po przybyciu pod twierdzę w ciągu dwóch dni zdołał pokonać armię rosyjską i wziąć do niewoli jej głównodowodzącego.

 

 

 

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości