6 stycznia 2020 r. już po raz czwarty Mielec wyruszy w drogę za Trzema Królami, by pokłonić się Dzieciątku Jezus w Stajence. W tym samym czasie w 872 miejscowościach w Polsce i kilkunastu na świecie przejdą podobne orszaki. W tym roku hasłem przewodnim Orszaku będą słowa „Cuda, Cuda ogłaszają”.
Swoje historyczne źródło Orszak Trzech Króli ma w warszawskiej szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Dziś trudno uwierzyć, że impreza zakrojona na tak szeroką skalę – angażująca dziesiątki tysięcy osób idących w wielobarwnych orszakach w wielu miejscowościach w Polsce i zagranicą – narodziła się z małego, szkolnego przedstawienia.
To tu bowiem w 2009 roku pojawił się odważny pomysł, by dotychczas typowo szkolne jasełka zaaranżować inaczej – w przestrzeni miejskiej, a co więcej zaprosić do wspólnego świętowania mieszkańców Warszawy oraz turystów. Orszak wyruszył na ulice stolicy po raz pierwszy w 2009 roku.
W roku 2011 przyłączyło się 5 innych miast, w 2012 było to już 24 polskich miejscowości, w 2013 dołączyła również zagranica. Z roku na rok miejscowości przybywało, aż w 2019 roku orszaki odbyły się w 752 miejscowościach w Polsce i 22 poza jej granicami
Orszak Trzech Króli, jest to przedstawieniem Jasełek w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.
Mimo, że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” już 2 000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.
We wszystkich miejscowościach Orszak jest organizowany lokalnie, a wszelkie działania koordynuje Fundacja Orszak Trzech Króli. Stara się ona w jak największym stopniu, wspierać organizatorów, dostarczać im niezbędnej wiedzy oraz pomocy. Wytycza również główne kierunki, dba o przestrzeganie chrześcijańskiego charakteru wydarzenia oraz ma baczenie, aby inicjatywa nie była wykorzystywana w innych celach, w szczególności politycznych. Co do zasady, patronat nad Orszakiem Trzech Króli obejmują miejscowi przedstawiciele władz samorządowych oraz hierarcha kościelny.
Każda z miejscowości dodaje swój koloryt i tworzy własną historię. Przywracana jest tradycja wypiekania „szczodraków” – pieczywa obrzędowego przygotowywanego specjalnie dla kolędników np. w Kłodzku, w Chochołowie zaproszeni sąsiedzi z Suchej Hory zaśpiewają słowackie kolędy, w Świdnicy będą wspólnie kolędować katolicy i protestanci, Zgorzelec i Goerlitz to jeden Orszak w dwóch diecezjach i państwach.
Dzień 6 stycznia dzięki pracy setek ludzi dobrej woli zaangażowanych we wspólne przedsięwzięcie, zyskuje niepowtarzalną oprawę. Organizatorzy wydarzenia, wolontariusze z Fundacji Orszak Trzech Króli podkreślają, że zaproszeni są wszyscy, bez względu na wyznanie i przekonania. – Fenomen Orszaku nie tyle kryje się w tym, że z roku na rok przybywa miejsc gdzie jest organizowany – podkreśla Maciej Marchewicz, z Rady Fundacji Orszak Trzech Króli – tylko w tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii. Orszak rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki!
Podobnie jak w poprzednich latach Orszak rozpocznie Msza Święta o godz. 10:30 w Kościele Ducha Świętego. Po niej nastąpi formowanie Orszaku i wymarsz w kierunku rynku Starego Miasta, gdzie około godziny 13:00 nastąpi pokłon trzech króli. Po nim przewidziane są koncerty kolęd w wykonaniu mieleckich artystów.
Dla uczestników orszaku przewidziano królewskie emblematy – bogato zdobione korony, a także chorągiewki, nalepki i śpiewniki. Na rynku poczęstować się będzie można gorącą herbatą i ciasteczkami.
Organizatorzy:
Parafia p.w. Świętego Mateusza w Mielcu,
Miasto Mielec
Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:
Gość Tarnowski,
Korso Tygodnik Regionalny
W Cieniu Jupiterów
RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz
Hej Mielec
A tak było rok temu: