W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje

Ćwiczenia policji i psów szkoleniowych na pokładzie śmigłowca Black Hawk z Mielca

Międzynarodowa konferencja kynologiczna gromadząca ekspertów z całego świata oraz instruktorów i przewodników psów służbowych różnych służb mundurowych dobiegła końca.

Ćwiczenia praktyczne, których celem było przyzwyczajenie psów do pracy na pokładzie statków powietrznych (śmigłowca) 🚁 to jeden z ostatnich elementów konferencji. Organizatorem wydarzenia był Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie wraz z Centralnym Pododdziałałem Kontrterrorystycznym Policji #BOA.

Podczas pierwszej części zajęć psy były stopniowo wprowadzane w nową sytuację, przyzwyczajając się do hałasu i ruchu powietrznego generowanego przez pracujący śmigłowiec. Przewodnicy wraz z psami i instruktorami wspólnie przechodzili poszczególne etapy treningu rozpoczynając od oswojeniem psów służbowych z wnętrzem policyjnego Black Hawka oraz zapachem maszyny, aż do podbiegnięcia do włączonego śmigłowca.

W kolejnym etapie przystąpiono do bardziej złożonych i zaawansowanych zadań, takich jak podejmowanie z ziemi przewodnika z psem przy pomocy dźwigu pokładowego, wprowadzenie psów na pokład statku powietrznego oraz przerzut śmigłowcem w rejon działania. Koordynator zajęć podkreślał, że szczególną uwagę poświęcono na zapewnienie realistycznych warunków szkoleniowych, które jak najbardziej zbliżone były do sytuacji operacyjnych. Psy bojowe, takie jak owczarki belgijskie Malinois czy owczarki niemieckie, świetnie poradziły sobie z wyzwaniami, co pozwoliło na płynne przejście do kolejnych etapów zajęć.

Najbardziej wymagającym aspektem szkolenia było zadanie polegające na pościgu oraz zaatakowanie i obezwładnienie „napastnika” bezpośrednio po zlokalizowaniu go przez psy podczas lądowania śmigłowca. Ta część szkolenia wymagała precyzji, determinacji i szybkiego reagowania ze strony zarówno psów, jak i ich przewodników.

Wartością dodaną niespełna dwutygodniowego szkolenia było budowanie czujności, odwagi, ciętości, a także wyrabianie nieufności w stosunku do osób obcych u psa. Choć psy poddawane były stopniowemu obciążeniu układu psycho-fizycznego, cały proces szkoleniowy ukazał nie tylko niezwykłe zdolności psów służbowych do adaptacji w dynamicznych sytuacjach, ale także znaczenie skrupulatnego planowania, współpracy i zaufania między przewodnikiem a psem. Jak podkreślają instruktorzy szkolenie psów służbowych wymaga nie tylko cierpliwości i determinacji, ale także głębokiego zrozumienia zachowań psów oraz technik szkoleniowych.

Konferencja stanowiła wyjątkową okazję do podniesienia kwalifikacji uczestników, zdobycia nowych doświadczeń oraz cennej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, które będą mogła być wykorzystane w przyszłych misjach i operacjach.

Psy są nie tylko skutecznymi narzędziami w rękach przewodników, ale także wiernymi towarzyszami, gotowymi poświęcić życie dla ochrony swojego opiekuna oraz ludzi.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Tydzień Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Podleszanach

Wiadomości Mielec

Kontrolę autokaru turystycznego może zgłosić każdy [FOTO]

Wiadomości Mielec

Dla mojej najpiękniejszej Mamy – koncert [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa