Wczoraj 13 kwietnia miał miejsce Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ze względu na obowiązujące obostrzenia, nie mógł być uczczony tak jak w latach ubiegłych – z częścią artystyczną oraz przy licznym udziale mielczan. Z tego względu, symboliczne wiązanki przed Ścianą Katyńską złożyli dziś Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Bieniek oraz Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak wraz z Wicestarostą Andrzejem Bryłą.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to święto uchwalone 14 listopada 2007 r. poprzez aklamację. Jest to święto obchodzone co roku 13 kwietnia. Tego dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
Mord dokonany na ponad 21 tys. Polaków przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.
W całym naszym kraju znajduje się wiele pomników i tablic poświęconych ofiarom radzieckiej zbrodni. Polacy nie zapomnieli o funkcjonariuszach i oficerach, którzy zostali bestialsko zamordowani. Wykonując wzorowo swoje obowiązki, budowali zaufanie obywateli do formacji, w których służyli.
Miasto Mielec było jednym z pierwszych miejsc w Polsce w którym upamiętniono ofiary sowieckiego ludobójstwa. Powstała w roku 1990 mielecka Ściana Katyńska na murze kościoła św. Mateusza, symbolizuje osoby związane z ziemią mielecką, które zostały bestialsko zamordowane.