W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Ferie rozpoczęte strzelaniem

3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej po raz piąty rozpoczęła projekt „Ferie z WOT”, w tym roku w Nowej Sarzynie.

Od 14 stycznia ochotnicy a wśród nich m.in.: studenci, pełnoletni uczniowie, nauczyciele czy sportowcy, którzy zdobywają podstawy żołnierskiego rzemiosła w ramach szkolenia podstawowego. Za ochotnikami jest już pierwsze w życiu strzelanie bojowe na strzelnicy w Nisku. Dwutygodniowe szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się 29 stycznia br. w Łańcucie.

Od 14 stycznia w 3. Podkarpackiej Brygadzie OT już po raz piąty jest realizowany ogólnopolski projekt „Ferie z WOT”. Podobnie jak „Wakacje z WOT” cieszy się dużym zainteresowaniem. Głównym adresatem 16-dniowego wojskowego szkolenia podstawowego są ochotnicy, którzy przerwę międzysemestralną chcieli spędzić aktywnie wstępując w szeregi Wojska Polskiego.

Z samego rana w środę na strzelnicy w Nisku, ochotnicy szkolenia podstawowego i wyrównawczego wykonali pierwsze strzelanie bojowe z 5,56 mm z karabinka MSBS Grot. Na początku zakres wiedzy i umiejętności koncentrował się na teorii. Rekruci musieli nauczyć się między innymi rozkładania, czyszczenia i składania broni. Warunki na polu walki mogą być różne, dlatego żołnierz musi umieć szybko rozłożyć broń, dokładnie ją wyczyścić i złożyć. Następnie odbyła się część praktyczna i przystąpili do strzelania.

Przez kolejne dni będą poznawać podstawy wojskowego rzemiosła: zasady posługiwania się bronią, udzielania pierwszej pomocy (m.in podtrzymywania funkcji życiowych, prawidłowego opatrywania ran, ewakuacji poszkodowanego z pola walki) czy przetrwania w trudnych warunkach. W grafiku znajdują się też zajęcia z topografii, na których uczestnicy szkolenia poznają tajniki pracy z wojskową mapą oraz taktyki. Nauczą się również poruszania w różnego rodzaju szykach oraz tego, jak odpowiadać na kontakt ogniowy.

Szkolenie podstawowe ochotników do służby w 3. PBOT zakończy się pętlą taktyczną, czyli swojego rodzaju sprawdzianem umiejętności nabytych przez ostatnie 2 tygodnie szkolenia. Nagrodą za przelany pot, wysiłek i trud włożony w szkolenie będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 29 stycznia o godz.10:00 w Parku Wewnętrznym Muzeum – Zamku w Łańcucie. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów 3 Podkarpackiej Brygady OT rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa