W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje

Gmina Tuszów Narodowy obchodziła Święto Niepodległości [FOTO]

11 listopada odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości. Rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Tuszowie Narodowym, sprawowaną przez proboszcza parafii ks. Wiesława Koniora za Ojczyznę i poległych w jej obronie, głównie mieszkańców gminy.

Po zakończeniu Eucharystii prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki wygłosił prelekcję pt.  „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka o Polskę”. Był to akcent podsumowujący wystawę „Niedokończone Msze Wołyńskie”, którą można było zobaczyć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tuszowe Narodowym. 

Następnie uczestnicy, na czele z kapelą Młodzi Jaślaniacy, w uroczystym Marszu Niepodległości przeszli pod figurę Jana Pawła II, pod tablice upamiętniające żołnierzy wojny 1920 roku i legionistów oraz pod pomnik gen. W.E. Sikorskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Przed domem urodzenia generała, po odśpiewaniu hymnu narodowego, wójt gminy Andrzej Głaz nawiązał do obchodów Święta Niepodległości i znaczenia tego dnia w historii RP. Ponadto podkreślił, że w tych trudnych czasach, kiedy zmagamy się z kryzysem na granicy z Białorusią, w sposób szczególny należy wspierać działania rządu, mające na celu obronę naszych granic i naszej wolności. 

Natomiast 10 listopada, w przededniu Święta Niepodległości, Jednostka Strzelecka 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu przybyła do Tuszowa Narodowego z Ogniem Niepodległości, przywiezionym z Kostiuchnówki na Ukrainie. W lipcu 1916 roku pod Kostiuchnówką Legiony Polskie prowadziły działania opóźniające przeciwko przeważającym liczebnie oddziałom rosyjskim. Walki te przeszły do historii Wojska Polskiego jako jedne z najbardziej krwawych bojów tamtych czasów na Wołyniu.

Za ten wyjątkowy gest pamięci wójt Andrzej Głaz serdecznie podziękował jednostce strzeleckiej. Ogień Niepodległości został złożony przed pomnikiem generała Sikorskiego, co było wyrazem hołdu dla naszego wielkiego rodaka i dla bohaterów walczących o wolność ojczyzny.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa