W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Jak rozwój technologii hipersonicznych firmy Lockheed Martin przyspiesza dostawę pocisków ARRW

Amerykańska firma Lockheed Marin właściciel zakładu PZL Mielec, jest jednym z liderów dostawców wysokiej technologii dla wojska.

Rozwój technologii związanej z pociskami hipersonicznymi w dalszym ciągu stanowi cel rządu USA. Oferuje ona możliwość wystrzeliwania manewrujących pocisków z prędkością hipersoniczną, unikając przy tym niemal każdego systemu obrony przeciwlotniczej na świecie. To zapewnia realną przewagę nad wszelkim zagrożeniem.

Technologia hipersoniczna stwarza kilka złożonych wyzwań inżynieryjnych, szczególnie pod kątem szybkości. Przekroczenie prędkości Mach 5 – pięć razy większej niż prędkość dźwięku – generuje ekstremalne poziomy ciepła, co powoduje zapotrzebowanie na innowacyjne materiały, które wytrzymają taki pęd, jednocześnie zapewniając skuteczne wykonanie misji.

Lockheed Martin pracuje nad rozwiązaniami dla technologii hipersonicznych. Firma jest liderem branży w dostarczaniu technologii hipersonicznych, wykorzystując doświadczenie i wiedzę specjalistyczną w celu przyspieszenia rozwoju, testowania i ich wdrażania. Zapewnia też amerykańskim żołnierzom kluczowe zdolności operacyjne, pomagając w utrzymaniu przewagi technologicznej nad pojawiającymi się zagrożeniami.

Wystrzeliwana z powietrza broń szybkiego reagowania (Air-launched Rapid Response Weapon – ARRW) to jeden z systemów hipersonicznych w obszarze, którego zespół Lockheed Martin osiągnął znaczny postęp w bezprecedensowym okresie, skracając czas rozwoju prawie o połowę.

Obecnie Lockheed Martin współpracuje z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych przy przeprowadzeniu serii testów w locie All-Up-Round (AUR) dla ARRW i ukończył wiele udanych prób, których celem jest systematyczne sprawdzanie kompleksowych możliwości operacyjnych pocisku przy prędkościach hipersonicznych – od wypuszczenia z statku powietrznego do uderzenia w cel.

W ramach przygotowań do serii testów ARRW w locie AUR pomyślnie przeprowadzono wiele prób ograniczających ryzyko.

Szybkość programu testów w locie ARRW jest wyjątkowa. Większość tradycyjnych programów rozwojowych opiera się na podejściu do uczenia się, które polega na podejmowaniu małych kroków w kierunku większego celu.

Podejście ARRW było znacznie szybsze, począwszy od serii lotów testowych ze wspomaganiem, a skończywszy na serii lotów testowych AUR.

Oprócz działań rozwojowych i testowych zespół programowy ARRW uruchomił równolegle linię produkcyjną, przyspieszając możliwość dostarczenia zdolności uderzenia hipersonicznego. Podczas opracowywania przeprowadzono wszystkie przeglądy gotowości do produkcji, sygnalizując, że dostawcy i Lockheed Martin są gotowi do rozpoczęcia produkcji. Umożliwiło to wyprodukowanie całego sprzętu do testów w locie na certyfikowanych liniach produkcyjnych, co dodatkowo pokazało, że pocisk ARRW jest gotowy do niskonakładowej produkcji.

Podczas gdy potencjalni przeciwnicy czynią postępy w obszarze zdolności hipersonicznych, Lockheed Martin nadal koncentruje się na zapewnieniu wojsku zaawansowanych możliwości, które zapewnią efekt odstraszania, a w razie potrzeby – przewagę na polu bitwy. Opracowywanie i dostarczanie tych możliwości to kolejny sposób, w jaki Lockheed Martin gwarantuje, że nasi klienci zawsze będą w gotowości.

Fot: ZBIAM

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Spędź wakacje z wojskiem

Wiadomości Mielec

Tegoroczne święto Policji w Parku Oborskich [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa