W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka

Jubileuszowy koncert zespołu Hortus Musicus [FOTO]

Zespół Muzyki Dawnej Hortus Musicus obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Koncert jubileuszowy odbył się 30 września w Domu Kultury SCK i zgromadził wielu miłośników muzyki. 

W Sali Kameralnej publiczność mogła wysłuchać muzyki dawnej w wykonaniu trzech pokoleń Hortusa, a o zespole, jego historii, największych osiągnięciach opowiadali: dyrektor Domu Kultury Justyna Pomykała-Berrached, Bartosz Kramarz, kierownik Działu Zespołów Artystycznych DK, a także Tomasz Nowakowski – kierownik zespołu, jego założyciel i współtwórca sukcesów Hortus Musicus. 

W koncercie pokoleń uczestniczyły trzy składy Hortus Musicus. Najstarszy skład stanowili muzycy, którzy grali w zespole w latach 2006-14, drugi skład muzykował w latach 2013 – 2020, a trzeci to najmłodsza ekipa, która powstała niedawno, ale już całkiem dobrze radzi sobie w trudnym repertuarze muzyki dawnej.

Wzruszającym momentem był wspólny występ wszystkich składów Hortus Musicus, którym publiczność zgotowała owację. Tomasz Nowakowski miał wielkie powody do satysfakcji, widząc swoich podopiecznych podczas wspólnego muzykowania.

Na koniec zespół przyjął gratulacje, życzenia dalszych sukcesów oraz jubileuszowe prezenty od Patrycji Mądry, przedstawicielki prezydenta Mielca Jacka Wiśniewskiego oraz przewodniczącego Rady Powiatu Marka Paprockiego.

Wśród publiczności znalazł się pomysłodawca nazwy zespołu, wieloletni dyrektor SCK, Jacek Tejchma, a także Marek Bąbała, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. MPGK od wielu lat jest głównym mecenasem zespołu Hortus Musicus.

Koncert pokoleń poprowadziła Kalina Rokosz. 

Hortus Musicus 

Dorobek artystyczny zespołu jest bardzo bogaty. Zespół uczestniczy w festiwalach, koncertach, warsztatach muzycznych. Ma na swoim koncie liczne sukcesy. Niewątpliwie największym z nich jest wielokrotny udział w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu i zdobyte w ciągu 25 lat wyróżnienia i nagrody – złota (2013), srebrne (2002, 2011, 2012, 2017, 2020) i brązowe (2003, 2010, 2011, 2016, 2018, 2019) Harfy Eola. Konsekwencją sukcesów na kaliskim festiwalu są zaproszenia do udziału w koncertach i festiwalach na terenie całej Polski. I tak zespół wielokrotnie uczestniczył w festiwalach muzyki dawnej m.in. w: Bierzwniku, Świeradowie Zdroju, Starachowicach, Gorzowie Wielkopolskim, Polkowicach, Przemkowie, Żywcu, Dębnie, Tarnowie, Kaliszu, Busku -Zdroju, Warszawie, Jarosławiu i Radomiu, a także niemieckim mieście Lohne. Reprezentował województwo podkarpackie na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze w 2000 roku, występując tam z szeregiem koncertów. Oczywiście Hortus Musicus nie zapomina o rodzimej publiczności, uświetniając swymi koncertami różnorodne imprezy lokalne. Jest laureatem mieleckiej nagrody „Albertus”.

Wielkim wyróżnieniem było zaproszenie do nagrania „Psalmów Mikołaja Gomółki”, koncerty w rzeszowskim studio radiowym, transmitowane przez program II PR oraz wydanie płyty, na której znalazła się muzyka z trzech okresów działalności zespołu, wykonana między innymi na kopiach instrumentów dawnych.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Uczennica ZSE wyróżniona w policyjnym konkursie

Wiadomości Mielec

Mielecki Laur Kultury – gala wręczeń nagród [FOTO]

Wiadomości Mielec

Mielczanie na praktykach zawodowych w Sewilli

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa