W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Kanalizacja w Podleszanach

Na ukończeniu jest obecnie pierwszy etap prac związanych z rozbudową sieci kanalizacyjnej w miejscowości Podleszany. W najbliższym czasie do użytku zostanie oddane kolejne 10 kilometrów ulokowanych na odcinku od Woli Mieleckiej do skrzyżowania Podleszany – Zawierzbie.

W ramach prac rozpoczętych w 2017 roku wykonano sieć kanalizacji grawitacyjnej o średnicy 200 mm o łącznej długości 8161 m, sieć kanalizacji ciśnieniowej o średnicy 140 mm o łącznej długości 1224 m, sieć kanalizacji ciśnieniowej o średnicy 110 mm o łącznej długości 123 m oraz sieć kanalizacji ciśnieniowej o średnicy 90 mm o łącznej długości 553 m.

Usadowiono również 4 nowe przepompownie ścieków. Łączny koszt pierwszego etapu wyniósł blisko 3,6 mln zł, z czego prawie 1 mln zł uda się odzyskać w ramach refundacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. – Sukcesywnie rośnie długość sieci kanalizacyjnej na terenie naszej Gminy. W przeciągu zaledwie trzech lat wybudowaliśmy prawie 30 km nowej sieci kanalizacyjnej.

Inwestycje tego rodzaju nie należą jednak do najłatwiejszych. Utrudnienia  pojawiają się już przy przygotowaniu dokumentacji projektowej. Nie wszyscy mieszkańcy wyrażają zgodę na przeprowadzenie niezbędnej infrastruktury przez swoje działki, uzasadniając to utratą wartości ziemi. Zaznaczyć należy jednak, że działka uzbrojona w media jest dużo atrakcyjniejsza, ponieważ jej właścicielowi odpadają np. nieprzyjemne obowiązki związane z użytkowaniem i opróżnianiem szamba.

Ponadto sieć kanalizacyjna jest układem połączonym, co oznacza, że nie możemy wykonać takiej inwestycji w miejscowościach, które nie mają w swojej okolicy przyłącza do oczyszczalni ścieków zlokalizowanej w Mielcu. Dlatego też w chwili obecnej skupiamy się na Podleszanach, Książnicach i Woli Chorzelowskiej, ponieważ wykonanie kanalizacji w tych miejscowościach pozwoli nam na przyłącz kolejnych miejscowości  m.in. Goleszowa i Bożej Woli najbardziej oddalonych od oczyszczalni w Mielcu.

Nie wykonujemy również dokumentacji projektowej, nie mając zabezpieczonych środków na realizację całej inwestycji. Brak natychmiastowej realizacji prowadzi najczęściej do zmian decyzji przez samych mieszkańców dotyczących jej ulokowania. Często też dochodzi do zmiany właścicieli gruntów. Te dwa czynniki powodują dezaktualizację dokumentacji projektowej, która staje się bezużyteczna, a nierzadko koszt takiej dokumentacji to 100 tysięcy złotych. – przekazuje Wójt Gminy Mielec Józef Piątek.

W planach są dalsze prace związane z drugim etapem rozbudowy kanalizacji w Podleszanach. Obecnie trwa kompletowanie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia procedury zamówień publicznych i jeszcze jesienią powinny rozpocząć się prace związane z wykonaniem kanalizacji na Podleszany – Zawierzbie oraz Podleszany do granicy z Książnicami. Na ukończeniu jest także dokumentacja projektowa nowych odcinków kanalizacji w miejscowościach Książnice i Wola Chorzelowska, których budowa przewidziana jest  na lata 2019 – 2021.

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

Wiadomości Mielec

Dni Wampierzowa w tym roku intensywnie Powitały Lato [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

PZL Mielec nadal sponsorem Klubu FKS Stal Mielec S.A.

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa