W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia Kultura i nauka

Kolbuszowski skansen otwiera wrota czasu

5 czerwca skansen w Kolbuszowej wypełnią twórcy i artyści, czerpiący pełnymi garściami z kultury ludowej, aby w tym dniu wspólnie z Państwem odbyć podróż sentymentalną przez 20 edycji Prezentacji Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków.

Podstawę organizowanych po raz dwudziesty Prezentacji Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków stanowią źródła tradycji płynące z Puszczy Sandomierskiej.

Tegoroczna impreza będzie wyjątkowa, bo pełna wspomnień związanych z przemysłami i rzemiosłem puszczańskim oraz bogata w obrzędowość z towarzyszącą jej muzyką i śpiewem. Patronatem honorowym imprezę objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Dawne rzemiosła

Zaprosiliśmy gości reprezentujących ginące zawody, warto zatem wziąć udział w pokazach związanych z bednarstwem, toczeniem wrzecion na tokarce napędzanej smykiem, pleceniem z korzenia, wikliny i słomy, wytopem dziegciu, pszczelarstwem, garncarstwem, kowalstwem, szewstwem i stolarstwem. Będzie można poznać ponad 40 rzemieślników i zobaczyć, jak ich praca wyglądała w czasach naszych dziadków i pradziadków. Warto te dawne rzemiosła pokazać dzieciom.

Niecodzienną okazją do doświadczania tradycji będzie prezentacja prac związanych z dawnymi sposobami  obrabiania lnu. Przędzenie na przęślicy, międlenie czy cierlenie to niespotykane dziś czynności. Dla większości zapewne zadziwiające są same ich nazwy. W tym dniu takich niezwykłości przygotowaliśmy o wiele więcej w sektorze Lasowiaków.

Sztuka ludowa i folklor w najlepszym wydaniu

Sektor Rzeszowiaków wypełni się pracami artystów ludowych, biegłych  w dziedzinie bibułkarstwa, wycinkarstwa, rzeźbiarstwa i malarstwa. Będzie można poznać tajniki danej sztuki ludowej, a okazją będzie udział w pokazowych lekcjach z samymi mistrzami.

W tym dniu skansenowską sceną zawładnie ponad 200 artystów. Zachwycą publiczność swoim tańcem i śpiewem. Niezwykłym pomostem między przeszłością i teraźniejszością będą widowiska obrzędowe: fragmenty wesela oraz  obrzędy magiczne. Między innymi zagoszczą u nas „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” w składzie z orkiestrą. Będzie się działo!

Wystawa, kiermasz i spotkanie z kulinariami

W nawiązaniu do okrągłej rocznicy Prezentacji, dla uhonorowania jednej z najstarszych imprez w województwie podkarpackim, zaprosimy Państwa na wystawę fotograficzną pokazującą najznakomitszych twórców i artystów ludowych, a także otoczenie skansenowskie tętniące ich pasją tworzenia. Zaprezentowane zostaną także archiwalne muzealne plakaty promujące imprezę.

Nie zabraknie obficie zastawionych stołów z regionalnym jadłem przygotowanym przez wspaniałe gospodynie. Wielbicieli specjałów Janiny Olszowy zaprosimy na promocję książki kulinarnej z jej przepisami. Z autorką będzie można porozmawiać osobiście, a nawet zdobyć autograf. Także kiermasz będzie obfitował w ciekawe pamiątki, wyroby rękodzielników i smakowite miody.

Przygotujcie się na całodniowe spotkanie z bogactwem puszczańskich i wiejskich rzemiosł, różnorodnością sztuki ludowej oraz energią zespołów folklorystycznych i obrzędowych. Wstęp 6 i 9 zł, rodzinny 25 zł, a dla dzieci do 7. roku życia – wstęp wolny.

Szczegóły programu oraz listę twórców XX Prezentacji Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków znajdziecie Państwo na naszej stronie www.muzeumkolbuszowa.pl.

 

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

 

 

13319906_1720774218177883_4456440315294222822_n

 

13333018_1720774231511215_4722946466947289319_n

 

 

XX-prezentacje-tworczosci-ludowej---www

 

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa