W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Wypadki, wykroczenia, pożary, powodzie...

Komunikat o szkodliwości barszczu Sosnowskiego

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Mielcu przesyła informacje dotyczące zagrożeń związanych z występowaniem roślin barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel). Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, także na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych oraz na nieużytkach czy odłogach.

 

Barszcz Sosnowskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin nie jest rośliną kwarantannową podlegającą obowiązkowi zwalczania.

Działania w zakresie zwalczania barszczu Sosnowskiego nie należą do kompetencji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, są w gestii samorządów lokalnych.

W oddziale Wojewódzkiego  Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Mielcu można uzyskać informację o możliwych sposobach zwalczania barszczu Sosnowskiego oraz ulotkę informacyjną dotyczącą tej rośliny. Ulotka dostępna jest również w wersji elektronicznej.

 

Oprócz informacji dotyczących sposobów zwalczania zawiera również informację o zagrożeniu dla zdrowia ludzi, jakie wiąże się z kontaktem z tą rośliną, oraz o konieczności użycia odzieży ochronnej przy zabiegach zwalczających.

Uwagi:

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.

 

Szczegółowe informacje na temat biologii, szkodliwości i sposobów zwalczania barszczu Sosnowskiego znajdują się w załączonej ulotce.

 

Kierownik Oddziału w Mielcu   Tomasz Chrabąszcz

 

Szczegółowe wiadomości o tej roślinie.

 

 

 

13435365_1726677040920934_3807143464495419147_n

 

1613925356

 

Zobacz też...

1 Komentarzy

Judyta 21 kwietnia 2017 (piątek) at 00:22

Przydatne informacje, dobry wpis. Dzięki serdeczne.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa