W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Kronospan pod lupą. Urząd Miejski podsumowuje [VIDEO]

W czwartek 26 stycznia w Urzędzie Miejskim w Mielcu odbyła się konferencja prasowa dotycząca zanieczyszczenia powietrza.

W spotkaniu udział wzięli Prezydent Miasta Mielca Daniel Kozdęba, prof. nadzw. AGH Tadeusz Pająk – aktualnie członek Krajowej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko i Państwowej Rady Ochrony Środowiska oraz dr Jakub Nowak – autor badań poziomu niskiej emisji w Mielcu.


Poniżej przedstawiamy informację przekazaną lokalnym dziennikarzom przez Urząd Miejski w Mielcu.

Podpisanie 14 grudnia 2015 roku przez prezydenta Daniela Kozdębę przełomowego porozumienia z firmą Kronospan Mielec Sp. z o. o. było pierwszym niezwykle znaczącym krokiem w walce o czyste powietrze w naszym mieście.

W porozumieniu tym zakład uważany przez mieszkańców za najbardziej szkodliwy dla naszego środowiska zobowiązał się do ośmiokrotnego zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i do poddania się niezapowiedzianym kontrolom emisji pyłów (w tym PM 10 i PM 2,5) oraz formaldehydu na emitorze E5 suszarni linii do produkcji płyty wiórowej.

Firma zadeklarowała również skrócenie czasu potrzebnego na instalację nowych filtrów o kwartał w stosunku do zapisów pozwolenia zintegrowanego wydanego przez Urząd Marszałkowski.
W roku 2016 wykonano sześć niezapowiedzianych kontroli, a wszelkie zastrzeżenia co do wyników pomiarów zostały zgłoszone do marszałka województwa podkarpackiego.

Dodatkowo Kronospan Mielec postał zobligowany do podjęcia działań, których rezultatem będzie zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Jest to związane z realizowaną przez zakład wielką inwestycją modernizacji instalacji do produkcji płyt wiórowych. Inwestycja ta wywołuje spore kontrowersje wśród mieszkańców Mielca, obawiających się dalszego szkodliwego oddziaływania firmy Kronospan na powietrze nad Mielcem.

Ekspertyza o raporcie
W związku z planowaną modernizacją Zakładu wszczęte zostało na wniosek Kronospan Mielec postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej dla tego przedsięwzięcia. W ramach postępowania otrzymano opinię Sanitarną Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mielcu oraz uzgodniono warunki realizacji przedsięwzięcia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Mając na uwadze, że jest to niezwykle ważna kwestia dla całej społeczności mieleckiej, magistrat w listopadzie ubiegłego roku po szczegółowym zapoznaniu się z przedstawioną przez spółkę dokumentacją, postanowił poprosić zewnętrzną niezależną instytucję o opinię dla wspomnianego raportu. Jej wykonania podjęła się Katedra Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska wchodząca w skład Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Wiodącym autorem ekspertyzy jest prof. nadzw. AGH Tadeusz Pająk – aktualnie członek Krajowej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko i Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Potwierdził on, że podjęty przez firmę Kronospan zakres modernizacji w świetle obowiązującego prawa jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i sporządzenie raportu z oceny tego oddziaływania jest wymagane.

Zastrzeżenia i braki
Według ekspertyzy z AGH przedstawiony przez Kronospan raport charakteryzuje się istotnym prawnie brakiem porządku. Widoczne są w nim niezgodności, co do prawnie obowiązujących wymagań, a niektóre z nich (np. w zakresie monitoringu przedsięwzięcia) są niewystarczająco merytorycznie opracowane. Dużo uwag krytycznych budzą analizy i wnioski w zakresie klimatu akustycznego.

Brak jest wyników pomiarów akustycznych poziomu dźwięku dla pory dnia i nocy zmierzonych w środowisku dla stanu istniejącego. Zestawienia pomiarów akustycznych dotyczą wyłącznie terenu zakładu. Brak w raporcie badań poziomu akustycznego nowych źródeł dźwięku, a prognozy dotyczące zmian emisji akustycznej nie uwzględniają istniejącego stanu.

Ekspertyza wskazuje także na zastanawiająco defensywne stanowisko Kronospanu w kwestii ciągłego pomiaru emisji pyłu z emitora E-5, a także budzące niepokój pominięcie w raporcie kwestii zagospodarowania wszelkiego rodzaju odpadów wtórnych, a szczególnie pyłów procesowych odbieranych z instalacji odpylania gazów odlotowych.

Brak jest danych i analiz zaprzeczających, że te niebezpieczne odpady nie będą wykorzystywane energetycznie poprzez mieszanie i współspalane z innym, właściwym rodzajem paliwa.

 

 
Warunkowa rekomendacja
Mimo stwierdzonych uchybień w przedłożonej przez Kronospan dokumentacji, autorzy ekspertyzy rekomendują wydanie decyzji środowiskowej dla przedmiotowej inwestycji. Najważniejszym argumentem wydania tej decyzji jest to, by firma Kronospan jak najszybciej wprowadziła działania ograniczające emisję zanieczyszczeń.

Działaniami podejmowanymi przez firmę Kronospan będą m.in. unowocześnienie, a tym samym udoskonalenie instalacji odpylania dla wszystkich emitorów, zastosowanie nowoczesnej suszarni wiórów, co ograniczy emisję szeregu dotąd emitowanych do powietrza i powodujących uciążliwość zapachową lotnych związków organicznych, jak również zwiększenie wydajności i skuteczności procesów odpylania prasy głównej. Zakładane efekty w zakresie poprawy jakości powietrza dotyczyć mają nie tylko zanieczyszczeń pyłowych, ale także substancji lotnych i emisji formaldehydu.
Wznowienie procedury i zobowiązanie.

W dniu 18 stycznia 2017 roku rozpoczęto ponowną procedurę udziału społeczeństwa w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji modernizacji instalacji produkcji płyt wiórowych firmy Kronospan, podając do publicznej wiadomości informację o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy w terminie 21 dni tj. do 10 lutego.

Równocześnie zobowiązano inwestora do przedłożenia do 10 lutego pisemnych wyjaśnień odnośnie zawartych w ekspertyzie AGH zagadnień budzących wątpliwości.

Warto dodać, że na wniosek miasta oraz radnych firma Kronospan zorganizowała spotkania mające na celu przybliżenie radnym rady miasta, a także przewodniczącym rad osiedli planów działań modernizacyjnych spółki. W tym celu radni zostali m.in. zaproszeni na zwiedzanie zakładu i spotkanie z przedstawicielami władz firmy, którzy przedstawili aktualnie realizowany etap prac modernizacyjnych.

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Koncert Solo Act Michała Limboskiego [FOTO]

Wiadomości Mielec

Niedługo upływa termin składania wniosków o dodatek osłonowy

Wiadomości Mielec

Ekspertki z Urzędu Skarbowego w Mielcu spotkały się z seniorami Dziennego Domu „Senior – Wigor” w Przykopie

Wiadomości Mielec

1 Komentarz

mielecka mama 27 stycznia 2017 (piątek) at 00:04

Dziękuję za ten wpis. Bardzo mnie ciekawiło co się tam dzieje. Gratuluję pomysłu na portal

Odpowiedz

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa