W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Marszałek Podkarpacia potwierdza: obwodnica Mielca przebiegnie przez Trzcianę

Marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl był w czwartek (31 stycznia) gościem sesji rady gminy Czermin. Głównym tematem była sprawa budowy obwodnicy północnej Mielca. Nie zgadza się na to część mieszkańców miejscowości Trzciana, którzy nie chcą, żeby nowa droga przebiegała przez ich gminę.

  • Obwodnica rozpocznie się w Mielcu na wysokości ul. Kosmonautów, następnie przez nowy most na Wisłoce połączy się z Rzędzianowicami. Tu rozpocznie się kolejny etap, który był przedmiotem sporu.
  • Rozważane były opcje przez Wolę Mielecką w gminie Mielec oraz przez Trzcianę w gminie Czermin. Mieszkańcy obydwu miejscowości protestowali.
  • Ostatecznie zarząd wybrał wariant przez Trzcianę, bo w tej koncepcji nie przewidziano wyburzeń budynków mieszkalnych. Decyzję zarządu marszałek potwierdził podczas sesji rady gminy Czermin.

– Bierzemy pod uwagę aspekty ekonomiczne i społeczne każdej inwestycji. Przy tego typu projektach zawsze są osoby niezadowolone. Dlatego zdecydowaliśmy się na wariant przez Trzcianę i jesteśmy gotowi do takich zmian tego projektu, które uciążliwości zminimalizują, np. chodniki czy ekrany akustyczne. Przyjęliśmy państwa postulat o zachowanie tzw. drogi „Pańskiej”, możemy poprawić jeszcze jej rekreacyjne funkcje. Obwodnica jest szansą dla gminy, bo otwiera nowe tereny pod budownictwo mieszkaniowe i przedsiębiorców – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Wybrany wariant na mapie oznaczony jest kolorem fioletowym (fot. UMWP)

Mieszkańcy podnosili argumenty o zbyt dużym ruchu oraz o bliskości nowej drogi od domów. Padały też postulaty o przywrócenie koncepcji przebiegu drogi przez Wolę Mielecką. Jak stwierdzili zgodnie przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, powrotu do tego wariantu być nie może. Ta wersja przewiduje wyburzenia budynków mieszkalnych. Inwestycja powinna rozpocząć się jak najszybciej ze względu na konieczność wykorzystania funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Przedstawiciel projektanta Marcin Dobek zwrócił się do mieszkańców o wszelkie uwagi i propozycje, które w ramach tego przebiegu drogi pozwolą zminimalizować uciążliwości związane z eksploatacją nowej drogi. Część z nich zgłoszona wcześniej już znalazła odzwierciedlenie w uaktualnionym projekcie. Marszałek zadeklarował, że w ramach możliwości każda z tych propozycji zostanie rozpatrzona i wprowadzona.

– Prawda jest taka, że jeśli nie ruszymy z budową tej drogi, to wyczerpią się możliwości rozwoju i gminy Czermin i mojej gminy Wadowice – tłumaczył Michał Deptuła, wójt Wadowic Górnych. – W naszym wspólnym interesie jest, aby budowa tej drogi szybko się rozpoczęła. Dziękuję marszałkowi, za deklarację zmian w projekcie tego przebiegu drogi. Strona urzędu marszałkowskiego chce zrobić wszystko, aby ta inwestycja była jak najmniej uciążliwa – dodał.

Dyskusję zakończył wójt Czermina Sławomir Sidur.

– Budowa tej drogi jest dla naszych terenów rozwiązaniem przyszłościowym dla nas i dla Wadowic. Jeśli nie podejdziemy odpowiedzialnie możemy wylać dziecko z kąpielą. Chętnych na te pieniądze myślę, że jest wielu w województwie, a my musimy mieć dobrą komuniakcję z Mielcem. Zdaję sobie sprawę z obaw. Apeluję do projektanta, aby to rozwiązanie było jak najmniej uciążliwe – podsumował Sidur.

Radni gminy Czermin, wykorzystując obecność marszałka, a także dwóch radnych wojewódzkich Marii Napieracz i Jana Tarapty zgłaszali także inne, pilne potrzeby gminy. Szczególnie prosili o kolejne inwestycje drogowe w Otałęży. To miejscowość położona na granicy z województwem małopolskim, gdzie także przemieszcza się dużo pojazdów.

Wybrany wariant na mapie oznaczony jest kolorem fioletowym (fot. UMWP)

portalsamorzadowy.pl

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kultura na talerzu – kulinaria różnych krajów [FOTO]

Wiadomości Mielec

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece w Podleszanach

Wiadomości Mielec

Cyrk Korona – Nowe Show jak z Bajki [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa