W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Mielec drugim miastem na Podkarpaciu

Miasto Mielec awansowało na drugie miejsce po Rzeszowie pod względem liczby ludności wśród największych miast Podkarpacia. Według źródeł Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 31.12.2023 r. nasze miasto liczyło sobie 55 674 mieszkańców.

Od wielu lat niekwestionowanym liderem naszego regionu jest Rzeszów liczący sobie obecnie 186 080 mieszkańców. Liczba mieszkańców Rzeszowa w ostatnich latach praktycznie nie zmienia się, co jest ewenementem w skali kraju, gdyż poza największymi aglomeracjami (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław) ujemne wskaźniki demograficzne dotykają większość miast w Polsce.

Jeszcze w 2018 roku drugim najbardziej ludnym miastem Podkarpacia była Stalowa Wola, wcześniej był to Przemyśl. W 2019 r. Stalowa Wola, Przemyśl i Mielec miały ponad 60 tys. mieszkańców. Ten spadek liczebności w odniesieniu do Stalowej Woli i Przemyśla jest jednak zdecydowanie większy niż w odniesieniu do Mielca. Obecnie w Przemyślu mieszka 54 389 osób, a w Stalowej Woli – 53 709. Piąte pod względem liczby mieszkańców na Podkarpaciu jest Krosno (43 076), szósty Tarnobrzeg (42 997), a siódma Dębica (42 157)

Wiele do myślenia dają historyczne dane sięgające roku 1995, gdy jeszcze przy starym podziale administracyjnym Stalowa Wola miała 71 775 mieszkańców, Przemyśl – 68 789, a Mielec – 64 304.

Na tym tle wyróżnia się Rzeszów, który w 1995 roku zamieszkiwało około 160 tys. osób, a obecnie o ponad 26 tys. więcej. Wynika to m.in. z faktu przyłączenia do aglomeracji rzeszowskiej terenów z sąsiednich gmin.

Dla mnie te dane dotyczące największych miast na Podkarpaciu są potwierdzeniem faktu, że dbałość o zrównoważony rozwój naszego miasta, z jaką mamy do czynienia w ostatnich latach, pozwala ograniczyć spadek liczby mieszkańców w porównaniu do innych dużych miast naszego regionu. Ten zrównoważony rozwój potwierdzają nagrody i wyróżnienia jakie Mielec otrzymuje w różnych ogólnopolskich i regionalnych rankingach – podsumował Prezydent Jacek Wiśniewski.

W obrębie logistycznym Mielca są Złotniku, którego mieszkańcy chcą być wsią a nie osiedlem.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prezentacja Zastępców Prezydenta Miasta Mielca [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Światowy Dzień Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane [FOTO]

Wiadomości Mielec

Niedźwiedź pojawił się w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa