W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Kultura i nauka

Młodzi obcokrajowcy opowiedzieli o 10 miesiącach spędzonych w powiecie mieleckim [FOTO]

Pięcioro uczniów z Włoch, Turcji, Tajlandii i Chile odwiedziło dziś Starostwo Powiatowe w Mielcu, by porozmawiać o programie AFS, który umożliwił im pobyt w Polsce i zdobycie niezwykle cennych, nowych doświadczeń.

Giovanni i Luca z Włoch, Cathalina z Chile, Chayaphon z Tajlandii i Egeuen z Turcji – to piątka uczniów, która przed blisko dziesięcioma miesiącami przyjechała do Polski w ramach uczniowskiej wymiany AFS. Od tamtej pory żyją wśród swoich rodzin goszczących w powiecie mieleckim i uczęszczają do tutejszych szkół: Zespołu Szkół Technicznych oraz I i II Liceum Ogólnokształcącego.

Każdy z nich, w ciągu zaledwie kilku miesięcy, zgłębił podstawy języka polskiego i dziś, bez większych problemów, potrafi porozumieć się po polsku – prezentując przy tym bogate słownictwo i znajomość zasad gramatyki.

Udział programie to jednak znacznie, znacznie więcej profitów – i podkreślili to zgodnie w dzisiejszej rozmowie ze starostą Stanisławem Lonczakiem i wicestarostą Andrzejem Bryłą wszyscy uczniowie. – To możliwość zanurzenia się w obcej kulturze, zdobycia umiejętności radzenia sobie w zaskakujących sytuacjach oraz zawarcia przyjaźni z ludźmi z całego świata – wymienili. A sympatia, jaką przybyli goście zapałali do Polski sprawia, że już dziś – mimo, iż są w przededniu powrotu do rodzinnych domów – planują, by powrócić do naszego kraju w przyszłości, w odwiedziny do znajomych czy na wakacje.

Ta bogata w doświadczenia wizyta możliwa była dzięki wymianie w ramach programu AFS (American Field Service), która umożliwiła podobne wyjazdy już setkom tysięcy uczniów z całego świata. Polska bierze udział w programie wymiany od 2004 roku za pośrednictwem fundacji ks. Siemaszki, natomiast Zespół Szkół Technicznych w Mielcu uczestniczy w programie od roku 2017.

Celem programu AFS jest międzykulturowe uczenie się oraz wykorzystanie tych doświadczeń w przyszłości. Uczestnik programu spędza za granicą rok, semestr lub trymestr. Mieszka w rodzinie goszczącej i obowiązkowo uczęszcza do szkoły. Podczas pobytu za granicą ma nieustanny kontakt z językiem obcym oraz jest zanurzony w nowej kulturze i panujących tam zwyczajach. Ma okazję uczestniczyć w spotkaniach rodzinnych, świętach okolicznościowych, może podjąć inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej oraz angażować się w działania w miejscowych organizacjach. Na podstawie tych doświadczeń uczeń buduje w sobie postawę wyrozumiałości i poszanowania dla innych ludzi i kultur.

Podobne, szersze spojrzenie na kulturę poszczególnych krajów i regionów, zyskują uczniowie szkół goszczących, dla których wizyta rówieśników z innych zakątków świata również stanowi ciekawe i cenne doświadczenie społeczne oraz – rzecz jasna – okazję do szlifowania umiejętności językowych.

Regionalnym, podkarpackim koordynatorem programu AFS jest nauczycielka Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu Aneta Mroczka, która wspólnie z dyrektorem, Arkadiuszem Gałkowskim, uczestniczyła w dzisiejszym spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Mielcu.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Mieleccy seniorzy z rewizytą w Portugali

Wiadomości Mielec

Policjanci podsumowali weekend na mieleckich drogach

Wiadomości Mielec

Święto Miasta i Gminy Radomyśl Wielki [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa