W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Nadchodzą zmiany w szkolnictwie zawodowym [FOTO]

W związku z zachodzącymi od 1 września 2019 r. zmianami w szkolnictwie zawodowym dotyczącymi szkół i placówek działających na terenie Powiatu Mieleckiego i Powiatu Kolbuszowskiego zostało zorganizowane wspólne spotkanie informacyjne przedstawicieli powiatów: Mieleckiego i Kolbuszowskiego na temat nowych przepisów prawa oświatowego obowiązujących w tym zakresie.

W spotkaniu udział wzięła Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty, władze powiatowe w osobach: starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, wicestarosta Andrzej Bryła, starosta Powiatu Kolbuszowskiego Józef Kardyś, dyrektorzy szkół oraz placówek CKP, CKU, przedstawiciele doradców zawodowych w szkołach podstawowych, pracodawcy, a także pracownicy Wydziału Edukacji.

Konferencja była okazją do omówienia poniższych zagadnień:
• Zadania organów prowadzących w realizacji II etapu reformy systemu edukacji
• Zadania dyrektora szkoły w realizacji II etapu reformy systemu edukacji
• Współpraca przy realizacji zadań
• Ewidencja szkół i placówek niepublicznych
• Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020
• Doradztwo metodyczne 
• Prezentacja działań w ramach projektu KO: Mój profil-wsparcie uczniów w wyborze zawodu poprzez bezpośredni kontakt z rzeczywistym środowiskiem pracy.

29 listopada 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał przyjętą 22 listopada przez Sejm ustawę o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.Nowelizacja ustawy zakłada m.in. wzmocnienie udziału pracodawców w kształceniu zawodowym, cykliczną prognozę zapotrzebowania na zawody, wprowadzenie stażu uczniowskiego, w organizacji szkół i placówek, obowiązkowe szkolenia branżowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego, nowe zasady finansowania szkół kształcących w zawodach, dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia uczniów w zawodach deficytowych. Tym samym od 1 września 2019 r. zmiany staną się faktem. Wymagają one zatem zacieśnienia współpracy pomiędzy szkołami a otoczeniem społeczno –gospodarczym. 

– Takie skoordynowane, wspólne i systemowe działania mogą uczniom, rodzicom i nauczycielom dostarczyć rzetelnej informacji na temat zmian w II etapie reformy edukacji i wpływać na wybory dalszej ścieżki kształcenia oraz docelowo przekładać się na zmianę lokalnej polityki oświatowej – przekazała Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kultura na talerzu – kulinaria różnych krajów [FOTO]

Wiadomości Mielec

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece w Podleszanach

Wiadomości Mielec

Cyrk Korona – Nowe Show jak z Bajki [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa