W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie

Narodowe Czytanie w Woli Mieleckiej [FOTO]

W sali widowiskowej Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej w sobotę (08.09) miała miejsce kolejna odsłona Narodowego Czytania. To już po raz ósmy Filie Biblioteczne Gminy Mielec włączyły się do ogólnopolskiej akcji, która ma na celu popularyzację dzieł polskiej literatury i promocję kultury żywego słowa.

Oficjalne otwarcie 8. Narodowego Czytania odbyło się w warszawskim Ogrodzie Saskim. Rozpoczynając czytanie prezydent Andrzej Duda powiedział: – To Narodowe Czytanie jest inne, może trudniejsze. Czytaliśmy już powieści, dramaty. Tym razem czytamy nowele reprezentujące różne style i różny język.

Lekturą, którą w tym roku wybrała prezydencka para są Nowele polskie. Są to utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym przodkom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
W sobotni wieczór w Woli Mieleckiej byliśmy świadkami powstawania małych słuchowisk. Naszą wyobraźnię pobudzały słowa, muzyka klasyczna i zaskakujące możliwości interpretacyjne zaproszonych gości.
Na spotkaniu byli obecni m.in.: przewodniczący Rady Gminy Mielec Bogdan Cygan, radni Gminy Mielec Zofia Załucka, Andrzej Klich, Zbigniew Wicherski. Zebranych gości przywitała Bożena Telega, kierownik Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej. Wybrane fragmenty nowel czytali samorządowcy, nauczyciele i czytelnicy.

Czytając polskie nowele w rolę lektorów wcielili się:

„Katarynka” Bolesława Prusa – Bogdan Cygan
„Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego – Kamil Dydo,
„Orka” Władysława Reymonta – Andrzej Klich,
„Dym” Marii Konopnickiej – Magdalena Bania,
„Sachem” Henryka Sienkiewicza – Zbigniew Wicherski i Marcin Michalik,
„Dobra pani” Elizy Orzeszkowej – Aleksandra i Wiktoria Bal oraz Gabriela Cisło,
„Sawa” Henryka Rzewuskiego – Bożena Bugaj.
Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć wystawę różnych wydań prezentowanych w tym dniu nowel, a także okolicznościową gazetkę. Organizatorzy wydarzenia mieli też specjalną, okolicznościową pieczęć z pamiątkowym stemplem, nadesłaną z Kancelarii Prezydenta RP, którą można było opieczętować egzemplarze książek przyniesione przez uczestników akcji.
Dziękujemy serdecznie wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie 8. edycji Narodowego Czytania w Woli Mieleckiej.

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości