W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia

Niecodzienna lekcja historii regionalnej o mieleckim bohaterze

W dniu 15 lutego 2017 roku Gimnazjum nr 1 w Mielcu na auli szkolnej dla uczniów zorganizowana zostanie lekcja historii o Eugeniuszu Szyfnerze jako mieleckim bohaterze.

Jest On najstarszym w Polsce i prawdopodobnie na świecie Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Lekcję historii regionalnej  przygotują dla młodzieży gimnazjalnej uczniowie z klasy 1 AI z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu. Celem prelekcji jest ukazanie społeczności lokalnej i przywrócenie w świadomości społecznej mielczan dokonań z czasów II wojny światowej  Eugeniusza Szyfnera, który wówczas wraz z rodzicami ukrywał i przechowywał 9 Żydów, ratując ich od zagłady.


Tematyka prelekcji, połączonej z prezentacją multimedialną, będzie dotyczyła bohatera  – ostatniego żyjącego  świadka historii, który we wrześniu 1939 roku widział ruiny spalonej przez Niemców synagogi przy ulicy Lelewela. W toku prelekcji uczeń ZST przedstawi biografię Eugeniusza Szyfnera, ukazując Jego bezinteresowną pomoc w ratowaniu i ukrywaniu wraz z rodzicami Katarzyną i Józefem Szyfnerami Żydów w chorzelowskim kurniku w latach 1942 – 1944.

 

Przedstawi on także okres powojenny w życiu mieleckiego bohatera, w którym Eugeniusz Szyfner jako społeczny edukator Holokaustu organizował każdego roku wyjazdy do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, gdzie przedstawiał młodzieży i pracownikom mieleckich zakładów pracy ogrom hitlerowskiego bestialstwa.

Prelegent zwróci także uwagę i podkreśli, że bezinteresowna pomoc w ukrywaniu przez Szyfnerów, podczas okupacji hitlerowskiej, Żydów została doceniona przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, który 6 listopada 1996 roku przyznał Eugeniuszowi Szyfnerowi i pośmiertnie Jego Matce Katarzynie Szyfner tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

 

 

 W końcowej części prezentacji multimedialnej uczeń przedstawi uhonorowanie bohatera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który w dniu 17 marca 2016 roku w Łańcucie odznaczył Eugeniusza Szyfnera Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Prelegenci zaakcentują zwłaszcza bezinteresowny charakter pomocy dla Ocalonych ze strony Ratującego. W prelekcji uczniowie omówią także relacje powojenne pomiędzy polskimi rodzinami i Ocalonymi. Jednocześnie przedstawią także fakty związane z realiami okupacji hitlerowskiej w regionie mieleckim w nawiązaniu do losów Eugeniusza Szyfnera.

fot. udostępnione przez Pawła Wala

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece w Podleszanach

Wiadomości Mielec

Czy Mielec będzie unikalnym miejscem na mapie Polski?

Wiadomości Mielec

Jubileusz 100 lecia OSP w Sadkowej Górze

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa