W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Od 1 lutego 2021 r. ruszają nowe połączenia transportu publicznego w gminie Padew Narodowa i powiecie mieleckim

W dniu 20 stycznia br. Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak w obecności wójtów mieleckich gmin podpisał umowę od wojewody podkarpackiego na dopłaty do transportu  publicznego.

Na mocy dokumentu od 1 lutego na terenie powiatu mieleckiego uruchomione zostaną 42 nowe linie – głównie z najbardziej oddalonych, niewielkich miejscowości, gdzie dotychczas nie dojeżdżały żadne autobusy. 

Rozwój linii autobusowych jest możliwy dzięki podpisaniu umowy z wojewodą podkarpackim na dopłaty do transportu publicznego. Rząd dopłaci nawet 3 zł do kilometra na nierentownych liniach z małych miejscowości,  by mieszkańcy mogli dojechać chociażby do Mielca.

Mieszkańcy szczególnie mniejszych miejscowości na terenie powiatu mieleckiego już wkrótce na przystankach zobaczą rozkłady nowych linii autobusowych.

Od 1 lutego uruchomione zostaną 42 nowe połączenia mające być odpowiedzią na wykluczenie komunikacyjne. Połączenia pozwolą nie tylko na zwiększenie liczby linii autobusowych w powiecie, ale też na poprawę jakości taboru autobusowego.

Zdaniem Wójta Gminy Padew Narodowa, a zarazem Przewodniczącego Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Powiatu Mieleckiego pana Roberta Pluty jest to istotny moment, bo po raz pierwszy w historii powiatu mieleckiego wspólnie udało się nam wypracować stanowisko w sprawie transportu publicznego. Starosta wziął na siebie działania, które umożliwiły aplikowanie po środki, które z kolei pozwolą z każdej małej miejscowości z całego powiatu dotrzeć nie tylko do stolicy swojej gminy, ale i stolicy powiatu. W założeniu jest to pierwszy krok do utworzenia związku powiatowo-gminnego, który weźmie na siebie zadanie związane z transportem publicznym na terenie całego powiatu mieleckiego. Te pierwsze miesiące pozwolą dokonać ewaluacji, sprawdzić, które kursy są trafione, a które należałoby zmienić. I taka jest koncepcja, żebyśmy wreszcie wspólnie zaczęli realizować to zadanie, a jednocześnie już przygotowywali się do kolejnego naboru, co być może jeszcze bardziej będzie odpowiadało potrzebom osób zainteresowanych. 

Na 10 gmin powiatu mieleckiego w projekcie uczestniczy osiem – bez miasta Mielca i sąsiadującej z miastem gminy Mielec.

Starosta korzystnie ocenił wysokość dopłat do 1 kilometra dla transportu publicznego. Pierwotnie było to 80 gr, później 1 zł, a od 1 lutego będzie to 3 zł. – To powoduje, że można zrekompensować wszystkie koszty i zabezpieczyć jakiś rozsądny zysk dla przewoźnika. 

Szczegółowy rozkład jazdy transportu publicznego podany zostanie w przyszłym tygodniu.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Podziękowania dla mieleckich policjantów

Wiadomości Mielec

Przemysław Pawłowski zagra na Rynku Starego Miasta

Wiadomości Mielec

Seniorzy w Portugali na programie miast partnerskich [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa