18 lutego 2019 (poniedziałek) - 1:59
Slider
Image default
Kultura i nauka

Ostatnia grupa praktykantów ZST wróciła z Niemiec [FOTO]

W Zespole Szkół Technicznych w Mielcu zakończył się bardzo intensywny w tym roku szkolnym czas wyjazdów na zagraniczne praktyki zawodowe. Z Niemiec wróciła ostatnia grupa – 20 osób z klas 3AI i 3BI (technik informatyk). Miesiąc czasu (06.05.2018 – 02.06.2018) spędzili w Niemczech, biorąc udział w projekcie „Możesz więcej! – praktyczna nauka zawodu w kraju sąsiada”, finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Koordynatorem projektu jest Marzena Kasprzyk.

Podczas trwania praktyki uczniowie zajmowali się m.in.: projektowaniem i tworzeniem stron internetowych i sieci, instalacją nowych systemów operacyjnych czy projektowaniem i wykonywaniem sieci typu „inteligentny dom”.

Jednak pobyt na praktykach to nie tylko praca. Informatykom zorganizowano 3 wycieczki: do Lipska, Drezna i Berlina. W Lipsku widzieli m.in.: kościół św. Tomasza z grobem Johanna Sebastiana Bacha czy pomnik Bitwy Narodów. Z najwyższego budynku miasta, wieżowca Panorama Tower, podziwiali zapierający dech widok Lipska. Dodatkowo odwiedzili fabrykę samochodów BMW, gdzie mieli możliwość obserwacji procesu produkcji na poszczególnych liniach produkcyjnych.

W Dreźnie zwiedzali m.in.: zespół pałacowy Zwinger, katedry Św. Trójcy i Marii Panny, operę Sempera, Alter Markt i Neumarkt. Mieli okazję także być w Gläserne Manufaktur, czyli w fabryce firmy Volkswagen. W Berlinie praktykanci spędzili 2 dni. Wrażenia z tej wyprawy najlepiej oddają słowa Maćka, jednego z jej uczestników:
„Najpierw poszliśmy zobaczyć Reichstag i inne historyczne budynki rządowe. Obejrzeliśmy Bramę Brandenburską i przeszliśmy między betonowymi płytami Pomnika Holocaustu. Następnie odwiedziliśmy salon Mercedes Benz, aby podziwiać samochody. Ostatnią atrakcją dnia było Niemieckie Muzeum Techniki, w którym przeprowadziliśmy kilka interesujących eksperymentów. Następny dzień nie był tak intensywny jak pierwszy, ale był równie ciekawy. Widzieliśmy Wieżę Telewizyjną i Alexanderplatz.

Odwiedziliśmy Museum Island i udaliśmy się oglądnąć popiersie Nefretete. Następnie przenieśliśmy się na Gendarmenmarkt, który jest pięknym placem z wieloma starymi budynkami. Przeszliśmy również przez Bebelplatz. Po zwiedzaniu zjedliśmy kolację w budynku głównego dworca w Berlinie i złapaliśmy pociąg do Lipska. Kiedy zobaczyliśmy budynki Berlina znikające w oddali za oknami pociągu, wszyscy żałowaliśmy, że to już koniec.”
Uczniowie ZST uważają pobyt w Niemczech za bardzo udany.

Podkreślają, że była to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy i umiejętności zawodowych oraz praktycznego sprawdzenia stopnia opanowania języka niemieckiego i angielskiego. Pobyt na stażu przyczynił się także do ich rozwoju osobistego: zapał do pracy, zaangażowanie oraz chęć uczenia się nowych rzeczy – takie cechy podkreślali u uczniów przedstawiciele niemieckiego partnera szkoły, firmy Vitalis. Potwierdzeniem tego są oceny celujące wystawione uczniom ZST za miesięczna praktykę.
Opiekę nad uczniami przebywającymi w Niemczech sprawowali nauczyciele: Małgorzata Buś, Magdalena Sroczyńska-Kieszek i Dariusz Dudzik.

 

Slider

Zobacz też...

1 Komentarzy

jacek03 15 czerwca 2018 (piątek) at 13:11

Super!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości

Zaloguj się

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja