W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Podkarpaccy terytorialsi ćwiczą u boku amerykańskich gwardzistów

W ramach prowadzonych działań wojska przeciwnika zaatakowały pobliską szkołę. W wyniku przeprowadzonego ostrzału kilkudziesięciu jej uczniów zostało rannych.

Do niesienia pomocy wysłany został pododdział Terytorialsów, który nieopodal szkoły wykonywał wcześniej powierzone im zadania. Przybyli na miejsce żołnierze zabezpieczyli miejsce zdarzenia, ewakuowali rannych, udzielili pomocy poszkodowanym, a następnie wezwali transport medyczny, w tym lotniczy. To element szkolenia COMBAT MEDIC- medycyny pola walki-jakie przygotowali Terytorialsom instruktorzy z Centrum Szkolenia WOT oraz Gwardii Narodowej stanu Illinois.

W sobotę, 22 lipca 2023 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w miejscowości Włoszakowice (powiat leszczyński) Terytorialsi z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili się z amerykańskimi gwardzistami. Tematyka ćwiczeń opierała się o sposoby udzielania pomocy w przypadku wystąpienia zdarzenia masowego, w którym poszkodowanych zostało kilkudziesięciu uczniów. Przygotowane ćwiczenie było ostatnim elementem tegorocznych szkoleń realizowanych przez Centrum Szkolenia WOT we współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois.

-Szkolenie z zakresu ratownictwa pola walki, uwzględniające specyfikę pracy w sytuacjach kryzysowych, jest dla mnie szczególniecenne. Poza WOT działam również jako strażak-ochotnik i wiedza zdobyta na tym kursie pozwoli mi na lepsze zabezpieczenie mojej Małej Ojczyzny, gdyby zaistniała taka konieczność – dodał kursant z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Amerykańscy gwardziści zdobywali doświadczenie podczas najtrudniejszych misji, m.in. w Iraku i Afganistanie. W dwóch tegorocznych edycjach przygotowanego kursu COMBAT MEDIC – ratowników pola walki, udział wzięło niemalże 200 żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju. Sześciodniowe szkolenia zorganizowane przez CSWOT we współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois realizowane były jednocześnie w 125

batalionie lekkiej piechoty w Lesznie oraz 112 blp w Oświęcimiu.

To są bardzo podobne warunki do tych panujących w rzeczywistości. Oczywiście, życie przynosi różne scenariusze i nie jesteśmy w stanie ich wyćwiczyć, ale możemy się do nich przygotować i temu służą te ćwiczenia jak to dzisiejsze. Wyglądało to bardzo dobrze i także bardzo dobrze oceniamy działanie polskich Terytorialsów – podsumował sierż. szt. Adam Palisoc instruktor z Gwardii Narodowej Stanu Illinois.

Dotychczas (w latach 2022-2023) w ramach realizowanych 15 edycji szkoleń, amerykańscy instruktorzy przeszkolili łącznie niemalże tysiąc Terytorialsów. Podpisana w dniu 20.07.2023 r. umowa pomiędzy Centrum Szkolenia WOT, a 129 Regional Training Institute z Springfield pozwoli w kolejnych latach nie tylko na utrzymanie obecnie realizowanych szkoleń operatorów ppk. JAVELIN, snajperów oraz ratowników pola walki, ale także utworzenie nowych kursów kierowanych dla obserwatorów ognia, logistyków, specjalistów OPBMR, a także szkoleń z zakresu procesu dowodzenia

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Policjanci schwytali dwa agresywne psy

Wiadomości Mielec

Złote Gody seniorów w Mielcu [FOTO]

Wiadomości Mielec

Mielecka szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa