W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Informacje

Podkarpaccy żołnierze wspierają mieszkańców w czasie powodzi [FOTO]

Żołnierze z podkarpackiej brygady działali wspólnie ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej z Przemyśla i druhami z Birczy i Krasiczyna. Walczyli usuwając skutki podtopień w gminie Bircza, Dubiecko oraz Krzywcza.

Przez Podkarpacie przetoczyła się nawałnica intensywnych opadów deszczu. W ciągu półtorej godziny większość powiatów znalazło się pod wodą, a  zniszczenia są ogromne.  

 Minister obrony narodowej na wniosek wojewody podkarpackiego podjął decyzję o użyciu żołnierzy WOT, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT skierował w rejon miejscowości Bircza (pow. przemyski) i Albigowa (pow. Łańcucki) po jednym module zadaniowym. 

W gminie Bircza działa 30 terytorialsów z jarosławskiego batalionu WOT, którzy mają do dyspozycji 4 samochody ciężarowe, maszty oświetleniowe oraz piły spalinowe. W Albigowej pomaga 25 ochotników z rzeszowskiego batalionu WOT. Kolejnych 40 żołnierzy z tegoż batalionu czeka w koszarach na sygnał użycia. 

Noc była długa dla mieszkańców zatopionych miejscowości, jak również dla żołnierzy, którzy biorą udział w zwalczaniu skutków powodzi. W gminie Bircza terytorialsi zostali podzieleni na trzy zespoły. Jeden pozostał do pomocy mieszkańcom w Birczy, drugi skierowano do m. Huta Brzuska a trzeci działa na terenie Korzeńca. 

Zespół zadaniowy skierowany do gminy Łańcut rozpoczął swoją pomoc w m. Albigowa następnie w Handzlówce. Kolejne pilne zgłoszenie otrzymali ok. 23.15. Żołnierze z 31. Batalionu Lekkiej Piechoty musieli przemieścić się do miejscowości Głuchów k. Łańcuta. Udali się tam natychmiast ponieważ woda miejscowej rzeki Sawa zaczęła wypierać wały.

****

W sobotę w godzinach porannych dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT uruchomił 2 moduły zadaniowe do działania. Pierwszy zespół w ilości 30 terytorialsów z jarosławskiego batalionu WOT, podjął działania w gminie Bircza. Żołnierze pomagają mieszkańcom w m. Bircza, Huta Brzuska oraz na terenie Korzeńca.

Drugi zespół zadaniowy wystawiony przez rzeszowski batalion WOT rozpoczął przedsięwzięcia pomocowe wraz z druhami z OSP w powiecie przeworskim. W gminie Jawornik Polski mieszkańcom pomaga 27 ochotników a 16 w miejscowości Manasterz. 

W sumie dzisiaj na Podkarpaciu działa 73 żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady OT. Do dyspozycji mają 6 samochodów ciężarowych, piły spalinowe oraz inne jednostki sprzętowe. 

****

W piątek przez Podkarpacie przetoczyła się nawałnica intensywnych opadów deszczu. W ciągu półtorej godziny większość powiatów znalazło się pod wodą, a  zniszczenia są ogromne.  

Terytorialsi działają w 4 powiatach rzeszowskim, przemyskim, przeworskim oraz łańcuckim. Zaangażowanych jest ponad 170 żołnierzy z 4 batalionów WOT z powiatów rzeszowskiego, niżańskiego, dębickiego, oraz jarosławskiego. W działaniu żołnierze wykorzystują 9 samochodów ciężarowych, maszty oświetleniowe, agregaty prądotwórcze oraz piły spalinowe. 

Sytuacja jest rozwojowa. Żołnierze działają w powiecie rzeszowskim
w miejscowościach Hyżne, Chmielnik, Tyczyn, Błażowa, Husów oraz Dylągówka. Powiat przemyski wspierany jest już od 23 czerwca. Żołnierze udzielają pomocy społeczności lokalnej w gminach Bircza, Dubiecko oraz Krzywcza. 

Do powiatu przeworskiego zostali skierowani żołnierze z rzeszowskiego i jarosławskiego batalionu WOT. Wspierają społeczeństwo w miejscowościach Kańczuga, Jawornik Polski i Manasterz.

 W powiecie łańcuckim działania trwały od wczoraj. Żołnierze z rzeszowskiego batalionu wspierali gminę Markowa oraz  miejscowości Albigowa i Głuchów.

Pomoc w sytuacjach kryzysowych lub klęskach żywiołowych w rejonie odpowiedzialności 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, to jeden z celów i część misji naszej formacji.  Pomoc społeczeństwu w sytuacjach kryzysowych stawiana jest na pierwszym miejscu. 

„Zawsze gotowi, Zawsze blisko”

Zdjęcia: 3.PBOT

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa