W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Pomoc dla powiatu mieleckiego na wsparcie dla gospodarstw hodowlanych dotkniętych ASF [FOTO]

Samorząd Województwa pomoże rolnikom z powiatu mieleckiego, którzy ponieśli największe straty z powodu Afrykańskiego Pomoru Świń. Na poniedziałkowej sesji sejmiku radni zdecydowali o przyznaniu dodatkowej pomocy finansowej z budżetu województwa.

 Wsparcie wyniesie ponad 240 tysięcy złotych i trafi do gospodarstw z czterech gmin: Czermin, Mielec, Wadowice Górne i Przecław. Pieniądze przeznaczone są na zadania z zakresu pomocy społecznej, a ściślej na wypłatę zasiłków celowych.

Ta pomoc jest potrzebna. Oczywiście jest wsparcie ze strony rządu, ale my też jako samorząd województwa musimy się zaangażować i pomóc hodowcom, którzy borykają się z poważnymi stratami, tracą  źródło dochodu. To jest wyjątkowa sytuacja, a powiat mielecki jest szczególnie dotknięty ogniskami ASF – mówi marszałek Władysław Ortyl.

O takie wsparcie dla rolników wnioskowali parlamentarzyści Teresa Pamuła i Fryderyk Kapinos. O problemach związanych plagą ASF rolnicy rozmawiali w trakcie krótkiego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim w Przecławiu w ostatnią niedzielę.

Szczegółowe zasady udzielenia pomocy, termin przekazania środków oraz sposób rozliczenia zostaną określone w umowie zawartej pomiędzy samorządem województwa a poszczególnymi samorządami z terenu powiatu mieleckiego.

Poniżej kwoty wsparcia dla samorządów, którym została udzielona pomoc finansowa:

Lp.Gminakwota udzielonej pomocy finansowej (zł)
1.Gmina Czermin90 579,00
2.Gmina Mielec7 265,00
3.Gmina Wadowice Górne138 499,00
4.Gmina Przecław5 262,00
 RAZEM241 605,00

ASF na Podkarpaciu 2021

Ogniska u świń:

Łącznie na terenie województwa (do dnia 28.09.2021 r.) stwierdzono 54 ogniska u świń: 51 w powiecie mieleckim, 1 w pow. lubaczowskim i 2 w powiecie stalowowolskim. Pierwsze stwierdzono 25 czerwca br. w pow. mieleckim w gm. Mielec w odległości ponad 70 km od najbliżej stwierdzonego ogniska asf u dzika w pow. niżańskim.

  • Liczba świń w ogniskach (54) choroby :
Liczba świń w stadzieLiczba świń padłychLiczba świń uśmierconych
powiat mielecki25242243300
powiat lubaczowski33330
powiat stalowowolski14311
Łącznie w woj. podkarpackim35712303341

Łącznie w wyniku zwalczania ASF na terenie województwa podkarpackiego uśmiercono łącznie 8834 sztuki świń w 203 gospodarstwach na terenie 3 powiatów (mieleckiego, lubaczowskiego i stalowowolskiego). Świnie zostały uśmiercone w związku z likwidacją ogniska choroby, w gospodarstwach kontaktowych i w wyniku uśmiercenia prewencyjnego. 

W powiecie mieleckim w wyniku w/w czynności uśmiercono  8717 w 195 gospodarstwach (w tym 51 gospodarstw z ASF, w których uśmiercono 3300 szt);

W powiecie lubaczowskim w wyniku w/w czynności uśmiercono  46 szt. W 2 gospodarstwach (w tym 1 gospodarstwo z ASF, w którym uśmiercono 30 szt.);

W powiecie stalowowolskim w wyniku w/w czynności uśmiercono  71 szt. W   6 gospodarstwach (w tym 2 gospodarstwa z ASF, w którym uśmiercono 11 szt)

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Za jazdę rowerem z 0,5 promila alkoholu, mandat to 2500 złotych!

Wiadomości Mielec

SP 3 czwartą szkołą Podkarpacia [FOTO]

Wiadomości Mielec

W szpitalu profilaktyczne badania na raka płuc [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa