W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Historia

Powiat Mielecki zamierza uhonorować żołnierzy wyklętych

Powiat Mielecki stara się o uzyskanie dofinansowania na przebudowę symbolicznej kapliczki przy ul. Kościuszki.

Miejsce pamięci powstało za Bursą przy ul. Kościuszki, w miejscu, gdzie UB ukryło zwłoki żołnierzy wyklętych Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora. Symboliczna kapliczka ma zostać przebudowana przy udziale środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego Powiat Mielecki zwrócił się z wnioskiem o dofinansowanie. Inicjatywa została pozytywnie zaopiniowana przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Mamy nadzieję, że ministerstwo również pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek. Dofinansowanie, o które ubiega się Powiat Mielecki, wynosi ponad 27 tys. złotych, a wartość całego projektu odbudowy miejsca pamięci to około 34,5 tys. złotych – mówi starosta Zbigniew Tymuła. I dodaje: – Przebudowa obelisku byłaby cenną inicjatywą, szczególnie w świetle obchodzonej w tym roku, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Miejsce pamięci ulokowane za Bursą upamiętnia bohaterską walkę chor. Wojciecha Lisa „Mściciela” oraz Konstantego Kędziora „Dęba” – żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Byli oni bohaterami podziemia niepodległościowego, walczącymi o Polskę zarówno w okresie okupacji wojennej, jak i w czasie powojennego, komunistycznego zniewolenia. UB zamordowało ich w 1948 roku. Na działce przy ul. Kościuszki ich działa spoczywały pochowane w ukryciu do 1992 roku.

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Relikwie rodziny Ulmów w Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Znani zasłużeni nauczyciele obchodzili jubileusz

Wiadomości Mielec

Czy Mielec powróci do lotniczej potęgi? [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa